Unikátní výzkum "Život bez auta" realizuje Univerzita Palackého v Olomouci

09. 10. 2017

Univerzita Palackého realizuje v současnosti výzkum, který se zabývá volbou dopravního módu, dominantností automobilové dopravy v naši společnosti a možnostmi, jak pozitivně ovlivnit volbu alternativních dopravních módů – tj. chůze, jízdy na kole nebo využívání hromadné dopravy.

Ve výzkumu se sleduje, jak se mění dopravní zvyky a život občanů Olomouce a blízkého okolí, kteří se rozhodli dobrovolně se vzdát využívání auta. Do realizovaného výzkumu se zapojili jednotlivci a rodiny, kteří alespoň 4 krát týdně využívají pro svoji dopravu auto. A současně bydlí v Olomouci nebo v jejím okolí do 50 kilometrů.

CO JE ČEKÁ?

  • V průběhu podzimu 2017 se na měsíc vzdají využívání auta.
  • Po dobu výzkumu si každý den do deníku stručně zapíšou, kam a jak cestovali.
  • Do mobilního telefonu si nainstalují aplikaci zaznamenávající vzdálenosti jejich cest.
  • Před začátkem a po ukončení tohoto období bez auta s nimi bude proveden zhruba hodinový rozhovor o tom, na základě čeho se rozhodují, který dopravní prostředek volí.

Výsledky výzkumu budou k dispozici v průběhu jara 2018.

Těšíme se na ně spolu s Vámi.

Více o projektu se dozvíte na stránce https://zivotbezauta.upol.cz/

Co se zde také dočtete?

"Auto jsem měl ode dne, kdy jsem dostal řidičák, což bylo krátce po mých 18. narozeninách. Byl jsem na to pyšný a najednou jsem si připadal dospělejší. A možná jsem se jím i vážně stával. Líným a pohodlným. Během následujících 15 řidičských let jsem začal jezdit autem i do nedalekých potravin (kam jde opravdu bez problémů dojít pěšky). Loni jsem se rozhodl auto prodat.

Asi si dovedete představit, jaká řada otázek a hledání vhodných výmluv tomu předcházela (děti, školky, školy, atd. atd.). Ale víte co? Pak jsem si řekl, že se někdy bere všechno zbytečně moc vážně. Pořád je to jen auto a i kdybych ho měl prodat jen „na zkoušku“, tak to bude minimálně zkušenost. Dnes vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí. A že život bez auta se stane životním stylem, který mi (a celé naší rodině) vyhovuje.

Rozumím tomu, že jiné možnosti mají lidé z velkých měst s dobrým systémem veřejné dopravy a jiné lidé z venkova, kde je všechno daleko. Současně se ale domnívám, že řada z nás prostor k zaexperimentováni s uspořádáním svého života bez auta má.

A proto – máte-li možnost svůj automobil prodat, třeba jen na zkoušku, radím vám, abyste to udělali. Věřím (a i vím), že získáte hodně. A pokud auto prodat nemůžete, zvažte alespoň jeho užívání (resp. nadužívání).

Nebojte se to zkusit, není to nic víc než auto."

S pozdravem garant projektu,
Matúš Šucha

Aktuality