Česky English


2016/12/20 - Popularizace bezpečného odstupu při předjíždění cyklisty


Už jste to také zažili? Stalo se vám, že jste byl v roli cyklisty málem trefen či nasán předjíždějícím šílencem, který se okolo kmitnul ve vzdálenosti několika centimetrů? Zatím málo děláme pro popularizaci bezpečného odstupu při předjíždění cyklisty. Nejčastěji se v různých objevených zahraničních pramenech setkáváme s informací, že minimální odstup je 1,5 metru. Holanďané mají dokonce vzorec, že do rychlosti 50 km/h je minimem 1,5 metru a za každý kilometr navíc pak připočítat snad 2 centimetry navíc (a má to být i směrodatné pro soudní jednání).

V tomto kontextu dnes zveřejňujeme odkaz na akouský článek (https://www.radlobby.at/blog/5000-ps-fuer-zu-wenig-ueberholabstand), který rovněž uvádí zajímavé informace (nejen z Rakouska), například:


Chování řidičů v Česku je v tomto ohledu dost katastrofální, nejen nedodržení minimálních odstupů, ale prakticky všeobecná ignorance zákonné povinnosti při předjíždění cyklisty dát znamení o změně směru (jde přece o účinné upozornění těch vzadu, že předjíždím cyklistu, neb pro "ty vzadu" je zatím cyklista zakryt!.« zpět | přehled