Plzeň a zklidnění na Americké

25. 11. 2020

Plzeň v roce 2017 přijala Plán udržitelné mobility, který počítá mimo jiné se zklidněním centra. Jak uvedl server zdopravy.cz, začátkem příštího roku bude zastupitelstvo schvalovat krok, o kterém se hovoří už přes 17 let - přebudování části Americké ulice v bulvár pro veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu.

Nyní se ukáže, jak silná byla komunikace udržitelné mobility. Komunikace a participace bývá totiž často klíčem, který rozhoduje o úspěchu opatření. 

Pokud bude opatření přijaté, dá se čekat vlna nesouhlasných reakcí, jak je tomu běžné u každé podobně rozsáhlé změny. Podobným procesem veřejné diskuse musela mimo jiné projít i třeba legendární vídeňská Mariahilfer Strasse, kde diskuse a protesty trvaly několik let.

Je proto dobré si připomínat, že „nepopulárnost“ těchto opatření je mnohdy jen zdánlivá. Navržené cíle nemají za cíl zrušit individuální dopravu, ale umožnit její využívání optimalizovaným způsobem, přičemž výsledkem bude atraktivnější městské prostředí. Problém je tedy řešitelný na základě komunikace odborníků s politiky.

Jako příklad nesouladu vnímání preferencí politiků, odborníků a veřejnosti je níže uveden průzkum z německého Lipska, který dokumentuje chybné vnímání politiků a úřadů, což ústí v konflikty při plánování dopravy:

 

S omezením provozu na Americké počítá i programové prohlášení současné koalice. Pokud zastupitelstvo toto opatření schválí, vedení Plzně chce zákaz aut zavést buď od července nebo září, píše se na webu zdopravy.cz.

K podobným krokům přistupuje čím dál tím více měst, Plzeň tedy může být jedním z nich. 

 

Foto v článku: archiv města Lipska, překlad: Partnerství pro městkou mobilitu

Foto ilustrační: Americká v centru Plzně,  Aktron / Wikimedia Commons

Plzeň a zklidnění na Americké

Přečtěte si také

Plzeň: Tady máme problém, ukáže nová mapa

26. 03. 2021 | Dopravní problémy plzeňské aglomerace zachytí netradiční mapa. Její podobu může ovlivnit svými názory a připomínkami kdokoliv znalý místních poměrů. „Lidé mohou upozornit na nebezpečná a nepřehledná místa, na chybějící chodníky nebo cyklostezky, na problémy s parkováním,... číst dále
Plzeň: Tady máme problém, ukáže nová mapa

Představujeme nového člena Plzeň

08. 07. 2020 | Město Plzeň je novým členem spolku Partnerství pro městskou mobilitu. Západočeská metropole se tak přidala k více než 90 českým městům, krajům i soukromým subjektům usilujícím o vyváženost všech druhů dopravy ve městě. „Cílem spolku je zejména vytvářet podmínky... číst dále
Představujeme nového člena Plzeň

Stručné představení města Plzeň

Všechny novinky města Plzeň

Modul: Novinky