Plán Bratislava - dobrá inspirace i pro česká města, klidně i pro menší

01. 06. 2018

Blíží se volby a jednotlivé politické strany připravují své politické programy, ve kterých popisují své představy rozvoje města. V Bratislavě dostali ovšem politické strany dárek. Sdružení více jak 70 profesionálů se spojilo do pracovních skupin za lepší město a společně napsali knihu Plán Bratislava - http://www.planbratislava.sk/. Napsali ji proto, že Bratislava už mnoho roků přešlapuje na místě, tak spojili síly a vytvořili pro ni ucelenou vizi – Plán Bratislava. Kniha má 12 kapitol a jedna z nich se týká i mobility. Město je zde charakterizované jako Dostupné město a k ní je uveden tento text: "Je možné vytvořit moderní metropoli, ve které je všechno dostupné pešky, na kole a komfortní MHD? Jak přistupovat k dopravě ve městě, aby se mohli lidé pohybovat po městě bezpečně, příjemně a rychle?“

Při letmém čtení této knihy a kapitoly o mobilitě zjistíte, že je tam vše podstatné. Dnes se vedou velké diskuse o tom, jak mají města zpracovávat tzv. Plány udržitelné městské mobility, hovoří se o významu analýz, modelování, ale zapomíná se na to podstatné - pochopit myšlenku a za ní stát. Vše ostatní tě k tomu má jen pomoci.

Je škoda, že zatím na webové stránce nejsou dostupné k prohlížení jednotlivé kapitoly, ale věřme, že tento technický detail bude brzy odstraněn. Každopádně je to i pro výzva pro nově rodící se českou platformu "Partnerství pro městskou mobilitu". Když se ji podaří napsat něco podobného, bude to obrovský posun ve vnímání dané problematiky v celé České republice.

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24)

Aktuality