DO PRÁCE RYCHLE A SVIŽNĚ. První elektrokolo speed pedelec od českého výrobce!

10. 11. 2018

K odvážnému a průkopnickému kroku se odhodlal domácí výrobce elektrokol Lovelec z Českého Těšína, když do připravované kolekce na rok 2019 zařadil model speed pedelec. Tedy rychlé elektrokolo, které si na domácím trhu zatím pracně buduje pozici a existuje v nabídce pouze některých zahraničních výrobců.

Jak jsme již informovali, tak teprve letos na jaře se podařilo českému zastoupení značky Specialized poprvé zaregistrovat rychlé elektrokolo, které jako samostatná kategorie podléhá jiným pravidlům než ostatní elektrokola (sériové e-biky jsou považovány za běžná jízdní kola a asistence motoru u nich vypíná při rychlosti 25 km/h dle evropské legislativy). Oproti tomu rychlé elektrokolo (speed pedelec) je třeba přihlásit na evidenci vozidel, získat na ně registrační značku a opatřit si povinné ručení. Tento segment rychlých elektrokol, která pomáhají při šlapání až do rychlosti 45 km/h, je v České republice teprve na začátku. O to větší respekt si zaslouží domácí značka Lovelec, která patří k menším výrobcům na domácím trhu. S odvahou a přehledem svůj speed pedelec zařadila do modelové řady a už na něj sbírá první ohlasy. „O speed pedelecu jsme přemýšleli už delší dobu, ale teprve teď se nám to povedlo realizovat. A hlavně jsme chtěli mít legální výrobek splňující všechny normy. Tento segment se velmi rychle rozvijí hlavně na západ od našich hranic. A osobně si myslím, že je to dobrá volba hlavně pro lidi, kteří třeba dojíždějí na elektrokole do práce nebo prostě mají rádi svižnější jízdu,“ uvedl spolumajitel značky Stanislav Glac s tím, že elektrokolo už má RZ, povinné ručení a zelenou kartu. V některém z příštích vydání ho představíme v podrobnějším testu.

Jen si zopakujme, že každý speed pedelec musí mít tzv. COC certifikát (Certificate of conformity – prohlášení o shodě), což je obdoba velkého TP u motorových vozidel. COC list je mezinárodně platná listina, která je zapotřebí k první registraci nového vozidla zakoupeného v jiném členském státě EU. Je to doklad o splnění norem evropské homologace. Vydává ho výrobce vozidla a po první registraci je jeho originál znehodnocen.

Více informací čtěte na www.electricbikeaction.cz anebo v tištěné verzi dvouměsíčníku Electric Bike Action. Předplatit si ho můžete zde: https://www.electricbikeaction.cz/predplatne.

 


Štítky: Elektromobilita, čistá vozidla a paliva (Dobrá praxe, tag30)

Aktuality