Projekt Bella Mossa - inspirace pro kampaň CityChangers

02. 01. 2019

Hustá doprava trápí  města po celém světě ! V italské Boloni se rozhodli najít řešení, které by snížilo počet aut v ulicích - a zároveň odměnili každého, kdo se rozhodne jít kupříkladu pešky, jet na kole nebo použít městskou hromadnou dopravu.

Projekt "Bella Mossa" neboli "hezký pohyb" spustil loni urbanista Marco Amadori, který si od něj sliboval nižší počet aut v ulicích města a také čistší vzduch. Bella Mossa prozatím běží jen šest měsíců v roce, a to od dubna do září. Loni se do něj zaregistrovalo okolo 10 tisíc lidí.

Podstata je jednoduchá. Spojuje moderní technologie a cestování. Stačí si stáhnout aplikaci BetterPoints do telefonu a vydat se na cestu. Každý si může vybrat, jaký udržitelný způsob dopravy je mu milejší. Za výpravu pak aplikace přičte určitý počet bodů a ještě spočítá, kolik oxidu uhličitého se nevypustilo do atmosféry.  

Za cestování pěšky, na kole nebo třeba spolujízdou se dají nasbírat body mimo jiné na pivo v místní restauraci, italskou zmrzlinu nebo na nejrůznější poukázky. Do projektu se zapojilo přes 100 místních podniků. Většinou jde o obchody, kde se dá osobní příspěvek za čistší vzduch vyměnit za slevy na zboží.

Za poslední rok aplikace zaznamenala kolem 3,7 milionu kilometrů, kdy se uživatelé přepravovali ekologicky. Projekt Bella Mossa (Hezký pohyb) má za cíl hlavně měnit chování lidí tak, aby se více hýbali a byli zodpovědnější vůči životnímu prostředí.

Amadoriho projekt podporuje téměř 400tisícové město Boloňa a také Evropská unie - právě kvůli snižování emisí CO2 v ovzduší. Zájem o něj už projevila další místa nejen v Itálii.

Zdroj: https://www.bellamossa.it/

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21), Kampaně (Občan, tag35)

Aktuality