Plníme sny

14. 07. 2019

Už jsme psali, že se inspirujeme projektem Metamorphosis, který se týká proměny městských obytných čtvrtí s důrazem na děti. Nyní chystáme překlad jejich publikace, pracovní workshop s českými městy proběhne 15. 10. 2019, ale je dobré si ukazovat příběhy, jak projekt funguje a mění města v zahraničí. Zaujala nás změna v italském Meranu. Ta stojí za povšimnutí.

Originální novinka je zde:

Projekt Metamorphosis je mnohem víc o experimentování než o tom, jestli nakonec najdeme řešení. Tento poznatek si z loňské zimy odnesli členové týmu Meran/o Metamorphosis (v italském Meranu), když se pokusili intervenovat na hlavním náměstí městské části Maia Alta, které dlouhodobě a trvale okupují nezákonně zaparkovaná auta. V květnu 2018 jsme uspořádali seminář, na kterém různé zainteresované skupiny předložily asi 30 návrhů, jak se zbavit aut, která pravidelně parkují v zóně, kde parkování není povoleno, a představují problém pro zdejší chodce. Některé z návrhů sice byly zcela mimo rozpočet a pravomoci našeho týmu, ale jeden návrh – od skupiny dětí - zněl naprosto skvěle: co kdybychom přímo doprostřed náměstí umístili skate rampu, která by majitele aut odrazovala od parkování v tomto veřejném prostoru a vrátila by ho zpět lidem? V této městské části také až doposud chyběla jakákoliv U rampa, která byla toužebným přáním zdejších mladých lidí.

A tak jsme se vrhli na konstrukci dřevěné U-rampy, kterou jsme v září 2018 instalovali na náměstí v rámci 4denního workshopu, uspořádaného ve spolupráci s blízkým střediskem pro děti a mládež. S konstrukcí a instalací U-rampy nám pomáhaly i děti. Pracovník střediska nám sdělil, že zdejší kluci a holky nemohli ani uvěřit tomu, že se jejich sen plní. 21. září byla rampa konečně připravená k „inauguraci“, která byla pro všechny zúčastněné dojemným a vzrušujícím zážitkem.

U-rampa zůstala na místě až do prosince a stala se místem setkávání dětí, mládeže i celých rodin. Malé děti ji používaly k lezení, větší jako klouzačku a teenageři pro skate. Nepodařilo se však, aby zmizela parkující auta. Počet přestupků se sice snížil, ale problém trval dál. V prosinci se rampa přesunula do blízkosti dětského hřiště.

Byla tedy intervenci týmu Metamorphosis ve čtvrti Maia Alta neúspěšná? Na jednu stranu se zdá, že experiment s U-rampou nesplnil očekávání, na druhou stranu ale hlavním cílem týmu bylo „aktivizovat“ náměstí a podpořit místní, aby znovu získali do vlastnictví centrální oblast ve své čtvrti. Metamorphosis totiž není o nutnosti najít řešení. Experimentální povaha projektu chce ukázat na nové přístupy k zacházení s veřejným prostorem a zdůraznit jeho potenciál. Díky této intervenci si zdejší obyvatelé mnohem lépe uvědomují vlastní potřeby a přemýšlejí o tom, jak je naplnit. A samozřejmě je zde i jeden zcela konkrétní výsledek, který potěšil mládež v Maia Alta: vzhledem k úspěchu U rampy na náměstí se radnice rozhodla zřídit trvalý areál pro tento sport v blízkosti školního hřiště hned vedle centrálního náměstí. A pokud jde o problém s parkováním, Metamorphosis spolu s dalšími zainteresovanými skupinami v současnosti hledá další opatření, která pomohou omezit automobilovou dopravu na náměstí.

http://www.metamorphosis-project.eu/case-studies/fulfilling-dreams

Plníme sny

  • Vloženo: 14. ledna 2019
  • Autorka: Katia De Gennarová

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Děti (Občan, tag38)

Aktuality