Publikace - 20 dobrých důvodů proč proměnit ulice našich měst a obcí

09. 08. 2019

Koncept ulice existuje již velmi dlouho, mnohem déle než auta. V minulosti sloužil prostor mezi domy ve městech k nejrůznějším účelům a aktivitám, včetně práce, zábavy, sociální komunikace, jako místo pro trhy nebo pro dopravu. A samozřejmě byla ulice i ideální prostor pro rozvoj dětí – místem, kde si hrály, hádaly se, uzavíraly přátelství, rostly a stávaly se součástí společnosti. Tak tomu bylo mnoho set let, než se situace v 60. letech minulého století radikálně změnila.  

Barevná multifunkčnost ulice zmizela, aby ustoupila monokultuře aut a dalších dopravních prostředků, kterým dominuje právě motorová doprava. Z prostranství určeného lidem se stal prostor plný strojů se spalovacím motorem. A děti, jako všechno ostatní, co by mohlo bránit plynulému provozu motorové dopravy, byly odklizeny z cesty.

Prostor v ulicích nahradily specializované rezervace pro děti, kterým říkáme hřiště. Protože hrát si a jen tak se potulovat v místě, kde žijí, to už děti nemohou. Ulice se stala nepřátelským prostorem, kde číhá nebezpečí a strach. A tak je tomu dosud. Dokonce musíme děti učit, jak v tomto prostředí přežít. Tomu říkáme dopravní výchova!

Naštěstí se objevují malé záblesky naděje, které osvětlují cestu ven z téhle slepé motorizované ulice, pomalu, krok za krokem. “Ulice pro život” umožňují dětem hrát si znovu na ulici, díky parkletům (parkovací místa upravená pro jiné účely) mizí stroje a objevuje se příjemný prostor pro lidskou komunikaci, stejně jako z okolí škol mizí auta a vrací se sem děti.

Díky spolupráci se zahraničními partnery nechceme dětem jen přednášet, ale pomocí jedné publikace předložit hned 20 dobrých důvodů, proč prostor ulice vrátit zpátky lidem, a především dětem!

P.S. Workshop pro členy spolku Partnerství pro městskou mobilitu proběhne s autorem této publikace dne 15. 10. 2019 v Milevsku odpoledne. Registrovat se lze na tomto odkaze: https://www.dobramesta.cz/akce/68/promena-ulic-s-durazem-na-deti

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24), Děti (Občan, tag38)

Publikace

20GR_CZ_web.pdf (11.4 MB)
Aktuality