Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích

13. 11. 2019

Dnes se v Českých Budějovicích konalo setkání škol a pracovníků v environmentálním vzdělávání. V příspěvku "Jak na chytřejší dopravu" představila Jitka Vrtalová z Partnerství pro městskou mobilitu teorii i praxi udržitelné dopravy v českých podmínkách. Teorie není nikterak překvapivá, i když v evropských podmínkách se projekty v tomto duchu realizují celou řadu let, česká města a jejich obyvatelé se s udržitelnou mobilitou pomalu již začínají seznamovat. 

Na setkání se tak probíralo především, co si z teorie mohou vzít jednotlivé instituce. Příkladem školního plánu mobility byla základní škola Sira Nicholase Wintona v jihočeském Kunžaku. Návrhy žáků a architektonická studie změn náměstí v prvním kole jednání na obecním zastupitelstvu skončily závěrem, že je třeba zachovat počet parkovacích míst. Řešení možná přitom vůbec neleží v oblasti dopravy, ale spíše životního stylu. 

A jak jsou na tom ostatní školy u nás? Pokud si mají vytvářet své plány mobility, je potřeba hovořit i o změnách uličního prostoru. Podobně se tak děje například ve Velké Británii, kde si 9 rodičů z 10 přeje omezit provoz automobilů v okolí škol, aby děti měly cestou do školy zajištěné bezpečí. 

Také proto Partnerství pro městskou mobilitu organizuje setkání se školami, kde je řeč mimo jiné o klimatických změnách a souvislost s dopravním chováním.  Nejde jen o výchovu a vzdělávání, žáci a studenti jsou důležitým hlasem. Základní otázka je přitom jednoduchá: V jakém městě chcete žít za 10, 15 nebo 20 let?

Zde jsou ke stažení prezentace základní školy Sira Nicholase Wintona v Kunžaku i Partnerství pro městskou mobilitu.

Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích

Přečtěte si také

Lukáš Bajt zvolen zeleným ambasadorem E.ON

18. 11. 2020 | Seznamte se s novým zeleným ambasadorem E.ON. Lukáš Bajt z Českých Budějovic je aktivní nejen jako zástupce spolku CykloBudějovice, ale také jako člen správní rady Partnerství pro městskou mobilitu.     CykloBudějovice je občanské sdružení založené na podzim roku 2013.... číst dále
Lukáš Bajt zvolen zeleným ambasadorem E.ON

České Budějovice: Najděte šest rozdílů

25. 06. 2020 | Na sociálních sítích iniciativy CBArchitektura byl zveřejněný příklad různého využití veřejného prostoru, a to na příkladu jedné ulice z Českých Budějovic. Rádi sdílíme dál: Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Čím dál víc českých měst začíná vést diskusi o tom,... číst dále
České Budějovice: Najděte šest rozdílů

Stručné představení města České Budějovice

Všechny novinky města České Budějovice

Modul: Novinky