České Budějovice: Najděte šest rozdílů

25. 06. 2020

Na sociálních sítích iniciativy CBArchitektura byl zveřejněný příklad různého využití veřejného prostoru, a to na příkladu jedné ulice z Českých Budějovic. Rádi sdílíme dál:

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Čím dál víc českých měst začíná vést diskusi o tom, jaká plocha veřejného prostoru v historickém centru má sloužit dopravě nebo něčemu jinému. V Praze i Brně se z toho stalo i poměrně významné politické téma, ale řeší to i Olomouc, Hradec Králové, Liberec, Budějovice a další.

Tohle je příklad dvou možností, jak využít prostor před naší oblíbenou budějovickou kavárnou Café Datel, ale můžete si dosadit jakoukoliv jinou. V podstatě jde jen o to, jestli 1/3 ulice slouží 24 hodin denně po celý rok pouze a jen parkování pro dvě auta nebo by alespoň o víkendech a prázdninách mohl tento prostor sloužit něčemu jinému, například malé zahrádce pro 26 lidí, farmářskému trhu nebo kultuře. Nemusí se hned zakazovat auta nebo průjezd, stačí uvažovat o variabilitě v čase a tomu přizpůsobit i designové, technické a materiálové řešení povrchů. Jde jen o tu jednu třetinu, která ovšem znamená obrovský rozdíl ve využití a vnímání místa. Jak ukazují zkušenosti z Kodaně, Vídně nebo Utrechtu, někdo možná zkrachuje, ale někdo jiný přijde a tu možnost využije.

Místní zastupitel Lukas Bajt k tomu dodává:

"Živě se začala řešit doprava a život v centru Českých Budějovic. Jen pár čísel pro zamyšlení: Centrem města projde denně pěšky cca 38.000 chodců, projede 8.000 cyklistů a 8.000 aut. Na náměstí zaparkuje přes 1.000 aut, z toho necelá polovina legálně! V historickém jádru je cca 120 parkovacích míst pro krátkodobé parkování. V dochozí vzdálenosti od centra je přes 1.000 parkovacích míst a dalších cca 500 se plánuje. Nebylo by tedy lepší těch 120 parkovacích míst dát rezidentům a zásobování a omezit tak automobilovou dopravu v historickém jádru odhadem o 75-80 %? Dát prostor chodcům, cyklistům, zahrádkám, zeleni, kultuře ... Životu ve městě?!"

A nyní odpověď na otázku z titulku článku. Vidíte 6 rozdílů, které jsou mezi první a druhou fotografií?

Foto je z festivalu Město lidem, lidé městu 2020 / jedna ze čtvrtka, jedna z pátku. Ke změně tedy stačí 24 hodin, dvě značky, dobré jídlo, dobré pití, židlička a kapela.

Text a foto: CBArchitektura

České Budějovice: Najděte šest rozdílů

Přečtěte si také

Lukáš Bajt zvolen zeleným ambasadorem E.ON

18. 11. 2020 | Seznamte se s novým zeleným ambasadorem E.ON. Lukáš Bajt z Českých Budějovic je aktivní nejen jako zástupce spolku CykloBudějovice, ale také jako člen správní rady Partnerství pro městskou mobilitu.     CykloBudějovice je občanské sdružení založené na podzim roku 2013.... číst dále
Lukáš Bajt zvolen zeleným ambasadorem E.ON

Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích

13. 11. 2019 | Dnes se v Českých Budějovicích konalo setkání škol a pracovníků v environmentálním vzdělávání. V příspěvku "Jak na chytřejší dopravu" představila Jitka Vrtalová z Partnerství pro městskou mobilitu teorii i praxi udržitelné dopravy v českých podmínkách. Teorie není nikterak... číst dále
Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích

Stručné představení města České Budějovice

Všechny novinky města České Budějovice

Modul: Novinky