Jaroslav Vymazal: V Jihlavě chceme posílit udržitelné dopravní módy

02. 06. 2020

Jihlava má schválený plán městské mobility a v nejbližší době se chystá k řadě nových opatření. Jaké hlavní úkoly čekají na metropoli Kraje Vysočina v tomto roce? Zeptali jsme se radního pro oblast dopravy a informatiky města Jihlava pana Jaroslava Vymazala.

 

Jaké hlavní cíle vidíte v oblasti mobility v Jihlavě?

Cíle v oblasti městské mobility vychází za schváleného Plánu udržitelné městské mobility statutárního města Jihlavy.  Je jich opravdu hodně a jejich snahou je posilovat především udržitelné dopravní módy, dobudovat 2 malé dopravní terminály a ve středně dobém horizontu (do roku 2027) vybudovat centrální dopravní terminál.  Dále připravujeme: plán rezidentního parkování, další rozvoj P+R a K+R, naváděcí parkovací systém. Ve spolupráci s Krajem Vysočina byla zahájena další etapa vnějšího obchvatu Jihlavy s termínem dokončení 2022, a tím bude mít obchvat už ¾ celkové délky.

 

Chystáte teď nějaký konkrétní projekt?

V tomto roce bude zrealizováno nebo započato hned několik projektů, které by měli napomoci jednotlivým druhům dopravy – tedy pěší, cyklistické, veřejné dopravě i osobní automobilové.

 

Když to vezmeme popořadě, na co se mohou těšit řidiči automobilů?

Pro motorovou dopravu bude nejdůležitější, že zahájíme realizaci důležitého sjezdu z I/38 u obchodního centra a Vodního ráje s termínem dokončení v první polovině příštího roku. Realizací uvedeného sjezdu dojde, jak vyplývá z dopravního modelu, k výraznému snížení individuální automobilové dopravy z několika přetížených ulic v širším centru města.

 

A jaké změny čekají Jihlavu v oblasti veřejné dopravy?

MHD bude v září posílena 7 parciálními a 3 klasickými trolejbusy a 5 autobusy na CNG. Parciální trolejbusy nám umožní jednak zajíždět do okrajových částí, a tím posílíme bezemisní dopravu i zde a zvýšíme efektivitu využití vozů. A také výrazně zlepšíme flexibilitu a efektivitu při výlukách. V autobusové dopravě budou nahrazeny již všechny vozy s naftovými motory.

Do konce roku proběhne modernizace odbavovacího systému, který umožní platbu kartou ve vozidle, e-shop, … V rámci modernizace zastávek budou osazeny 2 přístřešky a přibydou další 2 bezbariérové zastávky. Osobně doufám, že tyto změny přispějí k atraktivitě MHD.

 

Města v Evropě vsadila v době koronaviru čím dál tím častěji na pěší a cyklistickou dopravu. Jak je na tom Jihlava v téhle oblasti? Chystá město něco nového?

Určitě ano. Chystáme nové úseky cyklostezek, ale i další opatření, jež přispějí k dobudování celé sítě, která je již dnes hmatatelná a zvyšuje podíl cyklistů na dopravní obslužnosti v rámci města i okolí. Konkrétně budou postaveny 3 nové úseky cyklostezek o celkové délce 1,5 km a dokončíme projektovou přípravu dalších dvou.

Pro chodce zrealizujeme nové chodníky a několik jich, které jsou ve špatném stavu, zrekonstruujeme. Bezbariérovost a dobrý stav chodníků, pěších zón a příjemných koridorů přitahuje stále víc občanů k cestám do práce a za službami, proto na tom kontinuálně pracujeme.

 

Jihlava patří mezi aktivní města, která společně pracují na změně přístupu v oblasti urbanizace a městské mobility. Kdo jsou pro vás hlavní partneři při přípravě konkrétních opatření v oblasti dopravy a mobility?

PUMP byl realizován pod vedením odborné firmy s odborníky z řad magistrátu a spolku Partnerství pro městskou mobilitu. Následně byl komunikován s veřejností a schválen zastupitelstvem města.  Akční plány jimiž naplňujeme PUMP jsou připravovány ve spolupráci odborů Magistrátu města (dopravy, rozvoje města a úřadu městského architekta) a Dopravního podniku Jihlava.

 

Jihlava se v minulých letech inspirovala u řady evropských měst. Jaké zdroje informací a které sítě považujete za zásadní v České republice?

Městu se velmi osvědčila spolupráce se spolkem Partnerství pro městskou mobilitu a CIVINETEM, kde využívá odborných konzultací a sdílení dobré praxe.

 

Jaroslav Vymazal: V Jihlavě chceme posílit udržitelné dopravní módy

Přečtěte si také

Cyklostezku do Stříteže prodraží železnice

22. 11. 2023 | Částka ve výši 66 milionů korun na cyklostezku z Pávova do Stříteže se zdála některým zastupitelům vysoká. Vyplynulo to z debaty na posledním zastupitelstvu. Nová zpevněná komunikace pro cyklisty má navazovat na cyklostezku R 08, která vede z Jihlavy do průmyslové zóny v Pávově. „Je... číst dále
Cyklostezku do Stříteže prodraží železnice

Jihlava má první parklet

29. 04. 2022 | V Jihlavě mohou lidé posedět v prvním parkletu. Jde o malé veřejné prostranství určené k odpočinku či setkávání s rodinou, přáteli a spolupracovníky. Parklet má vyvolat diskuzi o využití veřejného prostoru ve městech.  Parklet, který má velikost jednoho parkovacího stání,... číst dále
Jihlava má první parklet

Po Jihlavě se už projedete na sdílených kolech

02. 04. 2022 | Na více než padesáti stanovištích po celém městě je rozmístěno 112 sdílených kol. Každých prvních 15 minut jízdy mají lidé zdarma. Jihlava má sdílená kola. Ode 1. dubna si je mohou zájemci půjčit na více než padesáti stanovištích po celém městě. K dispozici jich je celkem... číst dále
Po Jihlavě se už projedete na sdílených kolech

Jihlava otevřela speciální cyklomyčku

31. 05. 2021 | Cyklomyčka slouží cyklistům projíždějícím volnočasovým areálem Český mlýn. Obsahuje tlakovou vodní pistoli a kartáč.  Použití cyklomyčky je zdarma, stačí jen zmáčknout tlačítko, které spustí vodu do tlakové pistole přibližně na čtvrt minuty. Zařízení je součástí... číst dále
Jihlava otevřela speciální cyklomyčku

Jak se v Jihlavě podařilo snížit podíl motorové dopravy o 14 %?

17. 05. 2021 |  O rozvoji metropole Kraje Vysočina hovoří Jaroslav Vymazal, radní pro dopravu. Recept na udržitelné město zahrnuje podporu cyklodopravy, veřejné dopravy i pěších. Detaily najdete ve videu na https://youtu.be/rW934LkY2ME     Foto: Stanislav Dusík, Wikimedia Commons Video: Radovan... číst dále
Jak se v Jihlavě podařilo snížit podíl motorové dopravy o 14 %?

Tip na prázdninový výlet na Vysočinu: Po Jihlavě s ježkem na kole či pěšky

26. 06. 2020 | Jihlava má 31 kilometrů cyklostezek a na dalších 20 kilometrech komunikací dopravní opatření zvýhodňující cyklisty. To dává dohromady 51 kilometrů bezpečných cest, ať již pro výlety, sportování nebo cesty do práce. „Když započítáme i jízdu po méně frekventovaných ulicích,... číst dále
Tip na prázdninový výlet na Vysočinu: Po Jihlavě s ježkem na kole či pěšky

Nová cyklostezka v Jihlavě

23. 04. 2020 | I když je Jihlava kopcovité město, tak je proslulé svou přízní k podpoře cyklistické dopravy. Dokladem je vybudování dalšího bezpečného cyklistického propojení města Jihlavy s částí města Pávov a napojení průmyslové zóny - sever, kde sídlí významní zaměstnavatelé Jihlavské... číst dále
Nová cyklostezka v Jihlavě

Jihlavská ZOO pořídila boxy na kola

07. 01. 2019 | Boxy na jízdní kola čekají na návštěvníky ZOO v Jihlavě. Novou službu podpořil v minulém roce Kraj Vysočina, který poskytl dotaci na pořízení a instalaci cykloboxů pro návštěvníky Zoo. Jedná se o turisty nejnavštěvovanější cíl v rámci kraje. Nové úschovny jsou účelné... číst dále
Jihlavská ZOO pořídila boxy na kola

Stručné představení města Jihlava

Všechny novinky města Jihlava

Modul: Novinky