Jaroslav Vymazal: V Jihlavě chceme posílit udržitelné dopravní módy

02. 06. 2020

Jihlava má schválený plán městské mobility a v nejbližší době se chystá k řadě nových opatření. Jaké hlavní úkoly čekají na metropoli Kraje Vysočina v tomto roce? Zeptali jsme se radního pro oblast dopravy a informatiky města Jihlava pana Jaroslava Vymazala.

 

Jaké hlavní cíle vidíte v oblasti mobility v Jihlavě?

Cíle v oblasti městské mobility vychází za schváleného Plánu udržitelné městské mobility statutárního města Jihlavy.  Je jich opravdu hodně a jejich snahou je posilovat především udržitelné dopravní módy, dobudovat 2 malé dopravní terminály a ve středně dobém horizontu (do roku 2027) vybudovat centrální dopravní terminál.  Dále připravujeme: plán rezidentního parkování, další rozvoj P+R a K+R, naváděcí parkovací systém. Ve spolupráci s Krajem Vysočina byla zahájena další etapa vnějšího obchvatu Jihlavy s termínem dokončení 2022, a tím bude mít obchvat už ¾ celkové délky.

 

Chystáte teď nějaký konkrétní projekt?

V tomto roce bude zrealizováno nebo započato hned několik projektů, které by měli napomoci jednotlivým druhům dopravy – tedy pěší, cyklistické, veřejné dopravě i osobní automobilové.

 

Když to vezmeme popořadě, na co se mohou těšit řidiči automobilů?

Pro motorovou dopravu bude nejdůležitější, že zahájíme realizaci důležitého sjezdu z I/38 u obchodního centra a Vodního ráje s termínem dokončení v první polovině příštího roku. Realizací uvedeného sjezdu dojde, jak vyplývá z dopravního modelu, k výraznému snížení individuální automobilové dopravy z několika přetížených ulic v širším centru města.

 

A jaké změny čekají Jihlavu v oblasti veřejné dopravy?

MHD bude v září posílena 7 parciálními a 3 klasickými trolejbusy a 5 autobusy na CNG. Parciální trolejbusy nám umožní jednak zajíždět do okrajových částí, a tím posílíme bezemisní dopravu i zde a zvýšíme efektivitu využití vozů. A také výrazně zlepšíme flexibilitu a efektivitu při výlukách. V autobusové dopravě budou nahrazeny již všechny vozy s naftovými motory.

Do konce roku proběhne modernizace odbavovacího systému, který umožní platbu kartou ve vozidle, e-shop, … V rámci modernizace zastávek budou osazeny 2 přístřešky a přibydou další 2 bezbariérové zastávky. Osobně doufám, že tyto změny přispějí k atraktivitě MHD.

 

Města v Evropě vsadila v době koronaviru čím dál tím častěji na pěší a cyklistickou dopravu. Jak je na tom Jihlava v téhle oblasti? Chystá město něco nového?

Určitě ano. Chystáme nové úseky cyklostezek, ale i další opatření, jež přispějí k dobudování celé sítě, která je již dnes hmatatelná a zvyšuje podíl cyklistů na dopravní obslužnosti v rámci města i okolí. Konkrétně budou postaveny 3 nové úseky cyklostezek o celkové délce 1,5 km a dokončíme projektovou přípravu dalších dvou.

Pro chodce zrealizujeme nové chodníky a několik jich, které jsou ve špatném stavu, zrekonstruujeme. Bezbariérovost a dobrý stav chodníků, pěších zón a příjemných koridorů přitahuje stále víc občanů k cestám do práce a za službami, proto na tom kontinuálně pracujeme.

 

Jihlava patří mezi aktivní města, která společně pracují na změně přístupu v oblasti urbanizace a městské mobility. Kdo jsou pro vás hlavní partneři při přípravě konkrétních opatření v oblasti dopravy a mobility?

PUMP byl realizován pod vedením odborné firmy s odborníky z řad magistrátu a spolku Partnerství pro městskou mobilitu. Následně byl komunikován s veřejností a schválen zastupitelstvem města.  Akční plány jimiž naplňujeme PUMP jsou připravovány ve spolupráci odborů Magistrátu města (dopravy, rozvoje města a úřadu městského architekta) a Dopravního podniku Jihlava.

 

Jihlava se v minulých letech inspirovala u řady evropských měst. Jaké zdroje informací a které sítě považujete za zásadní v České republice?

Městu se velmi osvědčila spolupráce se spolkem Partnerství pro městskou mobilitu a CIVINETEM, kde využívá odborných konzultací a sdílení dobré praxe.

 

Jaroslav Vymazal: V Jihlavě chceme posílit udržitelné dopravní módy

Přečtěte si také

Jihlava otevřela speciální cyklomyčku

31. 05. 2021 | Cyklomyčka slouží cyklistům projíždějícím volnočasovým areálem Český mlýn. Obsahuje tlakovou vodní pistoli a kartáč.  Použití cyklomyčky je zdarma, stačí jen zmáčknout tlačítko, které spustí vodu do tlakové pistole přibližně na čtvrt minuty. Zařízení je součástí... číst dále
Jihlava otevřela speciální cyklomyčku

Jak se v Jihlavě podařilo snížit podíl motorové dopravy o 14 %?

17. 05. 2021 |  O rozvoji metropole Kraje Vysočina hovoří Jaroslav Vymazal, radní pro dopravu. Recept na udržitelné město zahrnuje podporu cyklodopravy, veřejné dopravy i pěších. Detaily najdete ve videu na https://youtu.be/rW934LkY2ME     Foto: Stanislav Dusík, Wikimedia Commons Video: Radovan... číst dále
Jak se v Jihlavě podařilo snížit podíl motorové dopravy o 14 %?

Tip na prázdninový výlet na Vysočinu: Po Jihlavě s ježkem na kole či pěšky

26. 06. 2020 | Jihlava má 31 kilometrů cyklostezek a na dalších 20 kilometrech komunikací dopravní opatření zvýhodňující cyklisty. To dává dohromady 51 kilometrů bezpečných cest, ať již pro výlety, sportování nebo cesty do práce. „Když započítáme i jízdu po méně frekventovaných ulicích,... číst dále
Tip na prázdninový výlet na Vysočinu: Po Jihlavě s ježkem na kole či pěšky

Nová cyklostezka v Jihlavě

23. 04. 2020 | I když je Jihlava kopcovité město, tak je proslulé svou přízní k podpoře cyklistické dopravy. Dokladem je vybudování dalšího bezpečného cyklistického propojení města Jihlavy s částí města Pávov a napojení průmyslové zóny - sever, kde sídlí významní zaměstnavatelé Jihlavské... číst dále
Nová cyklostezka v Jihlavě

Jihlavská ZOO pořídila boxy na kola

07. 01. 2019 | Boxy na jízdní kola čekají na návštěvníky ZOO v Jihlavě. Novou službu podpořil v minulém roce Kraj Vysočina, který poskytl dotaci na pořízení a instalaci cykloboxů pro návštěvníky Zoo. Jedná se o turisty nejnavštěvovanější cíl v rámci kraje. Nové úschovny jsou účelné... číst dále
Jihlavská ZOO pořídila boxy na kola

V Jihlavě se objeví neobvyklé stojany pro kola

20. 05. 2018 | Sochy a užiteční pomocníci v jednom, takové mají být nové stojany, které se v průběhu letošního roku objeví v ulicích Jihlavy na Vysočině. Objekty budou mít tvar lidských postav zhotovených... číst dále
V Jihlavě se objeví neobvyklé stojany pro kola

Cykloměsta pálí chybně postavená legislativa

20. 05. 2018 | Do krajského města Vysočiny se včera sjeli zástupci měst, kteří podporují cyklistiku.Les třeba i deseti značek na pouhých sto padesáti metrech cyklostezky, i tak to dnes vypadá na některých úsecích cyklostezek nejen v krajském... číst dále
Cykloměsta pálí chybně postavená legislativa

Radní v Jihlavě dali zelenou nové asociaci cykloměst

20. 05. 2018 | Rada města Jihlava schválila přistoupení k nově vznikajícímu sdružení „Asociace měst pro cyklisty“. Metropole kraje Vysočina se tak stává prvním zakládajícím členem sdružení, které bude společně usilovat o zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu v českých městech.  „Situace... číst dále
Radní v Jihlavě dali zelenou nové asociaci cykloměst

Stručné představení města Jihlava

Všechny novinky města Jihlava

Modul: Novinky