Martin Buršík: Každý krok se v Příbrami počítá

06. 10. 2021

 

Jedním z měst, která se připojila k výzvě je také Příbram.  Jakou zkušenost si odnáší z první vlny, jak se mohou obyvatelé zapojit a co dalšího může akce přinést nejen Příbrami, ale dalším městům – o tom jsme hovořili s Martinem Buršíkem, místostarostou města Příbram.

 

Martine, Příbram se připojila k výzvě #desettisickroku. O co se jedná?

Je to velmi sympatická výzva a rovnou z několika pohledů. Nejvíce se mi líbí skutečnost, že vede lidi k přirozenému pohybu. Člověk je od přírody líný tvor a je schopen jezdit autem třeba do fitka, což úplně nedává smysl. Sám jsem taky motorista a své auto mám rád, ale myslím, že se dá udělat něco více pro zdraví. A tahle výzva vlastně říká: Zkuste nechat auto aspoň občas doma a ujít 10 000 kroků denně. Nesmírně tím prospějete svému zdraví, to je holý fakt. Výzva je sice vyhlášena pro říjen, ale z mého pohledu jde o to, vůbec začít a vydržet aspoň ten měsíc. Pak už bude jednodušší pokračovat celoročně.

 

Říkáš z několika pohledů. Co je ten další?

Souvisí to právě s motorismem. Pokud se nám podaří omezit počet jízd, tak se Příbrami i ostatním městům hodně uleví. Z hlediska emisí, parkování, bezpečnosti, možná i nervů na silnici. I v tomto směru se počítá každý krok. Smrádek z aut je hlavně v zimních měsících opravdu nesnesitelný například v Milínské u úřadu práce, kde auta jedou do kopce na náměstí. A právě tam projdou tisíce lidí každý den. To je jen jeden jasný příklad za všechny.

 

Kolik už máš nyní kroků?

Každý den tu desítku zvládnu. Tedy zatím pětkrát zhruba #desettisickroku, jen mám časový problém to vždycky nahrát na web. Tak se snažím být poctivý, ikdyž to ostatním nestíhám sdílet :) Můj osobní cíl je více chodit celoročně a proto už doprovázím děti pěšky do školy, přestože to autem je pohodlné a je potřeba vstávat o deset minut dříve. Ve výsledku je o auto v ulicích méně, děti mají dobrý vzor do budoucna a cestou si povídáme o všem možném a to je taky super.

 

Letos sis opět dal #pribramskypulmaraton. Jak se Ti běželo?

Šli jsme s kolegy opět ve štafetě. Náš tým tvořili Bohunka Mudrová, Milena Plecitá, Tomáš Novák a já. Jmenujeme se #Zamě100, tedy běžíme za město, své město, Příbram. Také běžíme na 100 procent. A zároveň se vždy snažíme v rámci charity přispět něčím nebo nějak, čeho je 100. Tentokrát šlo o 20 kusů obrázkových knížek s Krtečkem, každá byla za 100Kč :) a darovali jsme je paní Puklové Havelkové ze spolku #radostpribramackum a vždycky to je pro mě velká radost takto pomoci.

 

No a čas, za jaký jste letos zaběhli?

Dvě hodiny, 25 vteřin. Skončili jsme na 27. příčce, padli nám tři osobní rekordy na 5km (!) a už se těšíme a trénujeme na příští ročník.

 

Děkuji Ti za rozhovor!

 

 

Martin Buršík: Každý krok se v Příbrami počítá

Přečtěte si také

Novinky v rozvoji cyklistické dopravy města Příbram

07. 09. 2021 | Město Příbram, člen spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s., postupně implementuje svou Koncepci rozvoje cyklistické dopravy města Příbram. Aktuálně na webu města Příbrami byla zveřejněna tato tato informace: „Rád bych se vyjádřil ke množícím se dotazům na napojení... číst dále
Novinky v rozvoji cyklistické dopravy města Příbram

Příbram: 5+1 krok pro lepší cyklodopravu

08. 10. 2020 | Na jedné straně Příbrami se rozkládají Březové Hory, na druhé Svatá Hora. Oba názvy svědčí o tom, že Příbram je poměrně kopcovité sídlo. Osou města protéká Příbramský potok, podél něhož vede takzvaná Zelená páteř. Dopravní tahy ve městě jsou frekventované a některá... číst dále
Příbram: 5+1 krok pro lepší cyklodopravu

Martin Buršík, Příbram: Máme nové autobusy, generel dopravy a chystáme e-kola pro městské zaměstnance

03. 10. 2020 | Mnohá menší města řeší dopravní problémy, s jakými se potýkají velké aglomerace. Přeplněné ulice, nedostatek parkování, přetížená veřejná doprava nebo nebezpečné cesty pro cyklisty. Jedním z měst, kde se postupně daří řešit dopravní problémy, je Příbram. „Na pozici... číst dále
Martin Buršík, Příbram: Máme nové autobusy, generel dopravy a chystáme e-kola pro městské zaměstnance

Příbram připravuje generel dopravy

27. 11. 2019 | Město Příbram, které leží 60 km na jihozápad od Prahy, už dávno není jen hornickým městem. S více než 30 tisíci obyvateli a těsným vztahem na Prahu se město už řadu let potýká s rostoucí dopravou. Co se chystá v nejbližší době a jak by se také Příbram  mohla stát městem... číst dále
Příbram připravuje generel dopravy

Stručné představení města Příbram

Všechny novinky města Příbram

Modul: Novinky