Co říkáte na motivační soutěž Do práce na kole a na zapojení našich měst?

05. 03. 2019

Tak se nám rozjela motivační soutěž / kampaň Do práce na kole https://www.dopracenakole.cz/. Pravdou ale zůstává, že v mnoha městech ji koordunují především neziskové organizace a v mnoha případech se radnice ke kampani vůbec nehlásí, což je škoda.

Je proto na místě poděkovat všem zástupcům měst, kteří motivační soutěž podporují a propagují !  Z několika příkladů uvádíme odkaz na reportáž České televize k motivační soutěži Do práce na kole 2019 ve Zlíně a Otrokovicích. Reportáž je v 8:17 minutě: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno Dále posíláme odkaz na zkrácené video natáčené ve Zlíně a umístěné na Facebooku Události Brno. Zatím má přes 6400 zhlédnutí https://www.facebook.com/udalostibrno/videos/259968034907891/. A i když neznáme osobně Lukáše Fabiána, o kterém je video, tak i my mu děkujeme za perfektní motivaci pro ostatní! Mimo jiné doporučujeme si přečíst i příběh Tobyho, byť není z naší země, motivační je taky. 

Pokud si ovšem přečtete komentáře na faceboooku, tak najednou objevíte i jiné pohledy na tuto kampaň a ne zrovna nelichotivé... Ale to je facebook. A možná i řada politiků a úředníků má podobé názory, jen je nenapíší na facebook. A tak všem kritikům doporučujeme se zamyslet minimálně nad dvěma výroky:

„Auta už vyšla z módy,” říká dánský velvyslanec a tvář výzvy Do práce na kole Ole Frijs-Madsen. Městská cyklistika a Dánsko – to jsou skoro synonyma. Toto spojení potvrzuje i fakt, že je letos poprvé tváří české výzvy Do práce na kole dánský velvyslanec. A jeho podpora není jen symbolická. Sympatický diplomat Ole Frijs-Madsen si totiž dokonce zahrál v letošním propagačním videu Do práce na kole a s bicyklem poctivě objíždí i česká města. Rozhovor vznikl před cyklovyjířďkou v Hradci Králové v roce 2018 a celý si ho můžete přečíst na tomto odkaze.

Případně lze uvést citát od profesora Pafka, citujeme: "Četl jsem finský článek, kde spočítali, že za každou investovanou korunu do cyklostezek se sedm korun vrátí v ušetřených penězích za zdravotní výdaje. U cyklistů a chodců se nejedná jen o ekologickou dopravu, ale i o posílení kardiovaskulárního systému. Měli bychom investovat do dopravy bez aut, bez motorek, lidé by měli vědět, že nejlepší je chodit pěšky nebo jezdit na kole ! " Zdroj: https://www.cistoustopou.cz/cista-mobilita/clanek/jsme-pasivnimi-kuraky-motoristu-rika-profesor-pafko-pro-cistou-stopou-prahou

Města by teda měla brát kampaň jako velkou výzvu pro zahájení dialogu o změně principů financování do dopravní infrastruktury....

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Kampaně (Občan, tag35)

Aktuality