Smart City Brno jako ekosystémová spolupráce

27. 12. 2019

Dnešní novinka ukazuje, jak myšlenky Smart City a udržitelnost při řízení města navzájem dotýkají. Co je chytré, mělo by být i udržitelné a naopak. Příklady Smart City projektů jsou například městská aplikace a karta Brno iD, projekt RUGGEDISED nebo participativní rozpočet Dáme na vás. Autorem následujícího textu je manažer projektů Smart City Jiří Marek. Ukazuje nejen inspirativní přístup k městu jako ekosystému, ale i praktické ukázky konkrétních výstupů. 

 

O Smart City Brno

 Naším hlavním cílem v oblasti Smart City Brno je tzv. „změna přístupu města“, která by měla zohledňovat 7 pozitivních principů Smart City Brno:

 1. Otevřenost
 2. Modularitu
 3. Odpovědnost
 4. Efektivitu
 5. Diverzitu
 6. Chytrost
 7. Ohleduplnost

 

Protože naplňování těchto principů není možné uskutečnit bez partnerství s řadou aktérů, snažíme se rozvíjet tzv. městský ekosystém. Ten je možné vnímat jako společenství lidí se zájmem rozvíjet město Brno s přesahem do jeho metropolitní oblasti. Z praktické stránky si Městský ekosystém lze představit jako platformu pro spolupráci – spolurozhodování – spoluzodpovědnost na rozvoji města Brna a jeho metropolitní oblasti. Městský ekosystém je rozdělen do 6 níže uvedených částí a každá část má svého ambasadora. Nyní pracujeme na institucionalizaci procesu spolurozhodování s dalšími partnery v rámci tohoto systému.

Příklady Smart City Brno projektů

Ukázkou partnerského přístupu k rozvoji Smart City ve městě Brně jsou poté projekty uvedené níže.

Brno iD

www.brnoid.cz

Brno iD má za cíl zjednodušit přístup k městským službám a komunikaci s úřadem v obecné rovině. Systém je stavěn po částech a postupně jsou přidávány nové moduly. K prosinci 2019 jsou k dispozici tyto moduly:

 1. MHD
 2. Turistická karta
 3. Placení odpadů
 4. Knihovna
 5. Zoo Brno
 6. Sport
 7. Participativní rozpočet

Unikátností systému je, že se snaží maximálně využívat již existující prostředky a možnosti. Příkladem toho je, že jako nosič některých produktů funguje bezkontaktní platební karta, kterou v dnešní době má už prakticky každý a není tak nutné řešit pořizování nové karty. Jelikož snahou dlouhodobé strategie města je dělat město pro příští generace s chytrými službami, vyšší kvalitou života a jasnou vizí. K tomu patří také to, aby lidé trávili stále méně času zbytečnou administrativou. Dopad projektu můžeme vidět zejména ve zvýšení kvality života občanů, kteří mohou díky Brno iD postupně více věcí vyřešit z pohodlí domova. Projekt běží třetím rokem.

 

Evropský projekt RUGGEDISED

www.ruggedised.eu

Cílem rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED je demonstrovat využití inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. RUGGEDISED sdružuje pilotní města Rotterdam, Umeå a Glasgow, k nimž se přidávají Brno, Gdaňsk a Parma. Projekt je zaměřen na tyto přímé dopady – snížení energetické spotřeby budov, zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie a elektrických vozidel, zavádění inteligentních technologií energetického managementu či využití dostupných dat při plánování rozvoje města.

 

Participativní rozpočet Dáme na vás

www.damenavas.cz

Jedná se o největší participativní rozpočet na území ČR a SR, co se týče alokované částky a počtu zapojených občanů v hlasování. Participativní rozpočet umožňuje občanům rozhodovat o části rozpočtu města Brna. V současné době probíhá již třetí ročník. Pilotní ročník participativního rozpočtu v Brně byl spuštěn roku 2017, kdy o částce 20 mil. Kč rozhodlo 11 660 občanů Brna a vyhrálo 16 projektů, z nichž je 9 již zrealizovaných. Na základě úspěchu z prvního ročníku se Rada města Brna rozhodla pro druhý ročník zvýšit alokovanou částku na 30 mil. Kč, o nichž hlasovalo 14 487 občanů Brna. V současném třetím ročníku rozhodli občané již o 35 mil. Kč. Ukázkou jednoho z projektů, který se podařilo nastartovat díky participativnímu rozpočtu je „Propojení Žebětína i horní části Bystrce s Kohoutovicemi pro pěší i cyklisty“ Ve středu 19. června 2019 byla slavnostně převzata dokončená a povolená projektová dokumentace vítězného projektu prvního ročníku Dáme na vás. Tato projektová dokumentace byla podkladem pro vybudování cyklostezky za 14 mil. Kč, která propojila zmíněné městské části. Hotová cyklostezka byla otevřena 12. prosince 2019.


Pozvánka: URBIS Smart City Fair 2020 jako příklad ekosystémové akce

www.smartcityfair.cz

 Důležitou součástí ekosystémového přístupu je i pořádání živých setkání a akcí. Proto si Vás dovolujeme pozvat na URBIS Smart City Fair 2020.

SAVE THE DATE 3. - 5. června 2020

URBIS Smart City Fair 2020 je ukázkou snahy o podporu ekosystémového přístupu a spolupráce, kterou se město Brno rozhodlo spolupořádat. Jedná se o jedinečnou akci se zaměřením na chytré technologie a moderní postupy v regionu střední a východní Evropy (CEE). Jedná se již o třetí plnohodnotný ročník, který má ambici dát užitečný přehled o této problematice a trendech včetně vytvoření platformy pro pravidelné předávání zkušeností a plánů.

Pozvánka SMART CITY FAIR URBIS 2020 BVV

Základní koncept programu máme připravený, a protože chceme, aby akce byla co nejvíce přínosná, rádi bychom vás požádali o případnou spolupráci na tvorbě programové části níže, kde můžete uvést, co by vás v jednotlivých blocích nejvíce zajímalo:

Spoluvytváření programu

Nově je akce třídenní. První dva dny probíhají v prostorách Veletrhů Brno a.s., kde je expoziční, konferenční a workshopová část. Součástí akce je i prezentace inovativních start-upových řešení. Poslední den je inspirací v realizovaných řešeních ve městě Brně a jeho organizací nebo exkurze v privátních společnostech na jižní Moravě.

Více informací na www.smartcityfair.cz.

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Smart City Brno jako ekosystémová spolupráce

Přečtěte si také

Cyklostezka z Benešova do Bedrče – jaká je cesta k její realizaci?

22. 11. 2023 | Benešovská radnice nyní vypracovává podklady pro podání žádosti o sloučené stavební řízení, které plánuje podat do konce měsíce října tohoto roku. Pokud se všichni účastníci tohoto řízení vysloví pro, investiční záměr bude pravděpodobně zařazen do rozpočtu města... číst dále
Cyklostezka z Benešova do Bedrče – jaká je cesta k její realizaci?

Jsme na veletrhu GO a Regiontour v Brně

02. 11. 2023 | Dnešním dnem se otevřely brány brněnského Výstaviště, kde probíhá veletrh cestovního ruchu GO a Regiontour. Akce potrvá až do neděle. Tento velektrh je efektivním místem pro setkávání profesionálů v cestovním ruchu, jehož nedílnou součástí je kvalitní odborný doprovodný... číst dále
Jsme na veletrhu GO a Regiontour v Brně

Brno se připojilo k doporučením Eurocities pro Evropskou komisi

29. 09. 2023 | Pod hlavičkou Eurocities zaslala velká evropská města Evropské komisi materiál s názvem "Pedal-powered progress - Towards an EU cycling policy." Materiál podporuje cíle Evropské unie a zároveň stanovuje konkrétní kroky k jejich naplnění. Jedním z hlavních bodů je zvýšení bezpečnosti... číst dále
Brno se připojilo k doporučením Eurocities pro Evropskou komisi

Důvod k využívání MHD se vždy najde. Potvrzují to i brněnské osobnosti v kampani DPMB

22. 11. 2022 | DPMB pokračuje v informační kampani s názvem #JezdiMHD. Šestnáct známých Brňanů popisuje svůj vztah k veřejné dopravě. Dopravní podnik navazuje na jarní kampaň, ve které poukazoval na fakt, že cestovat vozy městské hromadné dopravy se v době neustálého růstu cen vyplatí. Lékařka,... číst dále
Důvod k využívání MHD se vždy najde. Potvrzují to i brněnské osobnosti v kampani DPMB

V Brně se můžete svézt na sdíleném kole zdarma

11. 04. 2022 | Od dnešního dne Brno spustilo projekt na podporu užívání sdílených kol. Díky tomu mají všichni uživatelé dvě jízdy do 30 minut zdarma. Akce se týká obou stávajících provozovatelů sdílených kol, tedy Nexbike a Rekola.  K bezplatné projížďce na sdíleném kole se stačí... číst dále
V Brně se můžete svézt na sdíleném kole zdarma

Brno bude mít novou kolonádu podél Svratky

22. 01. 2022 | Nový prostor pro pěší i běžce vznikne podél tříkilometrového úseku řeky Svratky v rámci protipovodňových opatření. Stavební práce by se měly protáhnout až do konce příštího roku. Informoval o tom Deník Blesk. Foto: Pavel Ševela číst dále
Brno bude mít novou kolonádu podél Svratky

Brno sází na vodík

23. 09. 2021 | Vodíková energetika. Ještě před několika lety vzdálená budoucnost, dnes reálný způsob, jak získávat nízkouhlíkovou elektřinu a teplo. Brno chce skloubit potenciál univerzitního a vědeckého centra, silných městských společností a mezinárodních zkušeností – má tak být... číst dále
Brno sází na vodík

Nákladní kola zvládnou nahradit více než polovinu cest autem. Prokázal to pilotní provoz v Brně

15. 09. 2021 | Celkem 2800 kilometrů ujeli obyvatelé Brna na nákladních kolech během testovacího provozu veřejné půjčovny nákladních kol. Od února do července si lidé 122 krát zapůjčili jedno ze tří nákladních kol, které byly k dispozici. Nadace Partnerství, která provoz půjčovny do Brna... číst dále
Nákladní kola zvládnou nahradit více než polovinu cest autem. Prokázal to pilotní provoz v Brně

Stručné představení města Brno

Všechny novinky města Brno

Modul: Novinky