Brno: Z parkoviště reprezentativní místo. Z Dominikánského náměstí mají zmizet auta

12. 12. 2016

Centra měst mají sloužit pro auta, nebo pro setkání lidí? Otázka, na kterou má každé město jinou odpověď. Do diskuse chce ale přispět i město Brno. Dne 12.12.2016 vyšel v Brněnském deníku zajímavý článek - Z parkoviště reprezentativní místo. Z Dominikánského náměstí mají zmizet auta.

Zveřejňujeme jej proto v plném rozsahu.

Brno - Kupte si rybu! Taková zvolání se v minulosti nesla Dominikánským náměstím v Brně, kde býval rybí trh. Teď jej po většinu roku zaplňují desítky zaparkovaných aut. Už v příštím roce z něj ale mohou zmizet. Navrhli to radní městské části Brno-střed, když projednávali změny spojené s rezidentním parkováním.

To chce město zavést v září. „Na náměstí je šedesát míst, v novém parkovacím domě v Panenské, který je za rohem, je jich tři sta. Dům se tak může zaplnit a pro náměstí najdeme lepší využití," plánuje starosta největší městské části Martin Landa.

S rekonstrukcí ale navrhuje počkat, než Richard Saliba opraví pasáž Jalta, kterou na náměstí letos od města koupil. Podle smlouvy to má zvládnout do dvou let.

Budoucnost náměstí minulý týden probíral také náměstek primátora Matěj Hollan s lidmi z Kanceláře architekta města Brna. „Nemá to být jen parkoviště. Má mít víc funkcí. Jakou cestou se vydáme, zatím nevím," řekl Hollan.

Architekt David Mikulášek z kanceláře chce jednoznačně zachovat dlažbu na náměstí. „Část pochází z barokního období, část z devatenáctého století a střed náměstí ze třicátých let dvacátého století," vysvětlil. Návrh architektonické soutěže, kterou město vypsalo před deseti lety, přitom se změnou v dláždění počítal.

Kromě toho se má na náměstí vrátit kašna, připomínka rybích trhů i kaple Panny Marie, která stála přibližně v pravém dolním rohu náměstí od dob Václava II., který ji založil v roce 1297. „Pokud auta zmizí, je polovina úspěchu v kapse. Z náměstí vedou dvě cesty, které nabízí výhledy do náměstí, ale zatím pozornost strhává množství aut. Dominikánské náměstí má fungovat jako reprezentativní," podotkl architekt Mikulášek. Podle něj by bylo ideální začít stavět už příští rok, aby město využilo stavební povolení, kterému končí platnost.

Plány města však musí radní ještě doladit. Podle náměstka primátora Richarda Mrázka není ani jisté, zda auta zmizí úplně. „Ještě zvažujeme, jestli je možné umístit parkovací místa pod náměstí. Bylo by to ale velice nákladné a parkovací místa by byla drahá," upozornil Mrázek. Všechny možnosti podle něj budou na poradě primátora probírat ještě letos.

Všechna místa nemohou ale zmizet podle vedoucího dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimíra Bielka. Hlavně kvůli svatbám. „Radnice je často hostí. Dopravní obslužnost musíme zachovat," podotkl Bielko.

Plán města přesto podporují i opoziční politici. Šéf brněnských sociálních demokratů Oliver Pospíšil navrhuje vypsat novou architektonickou soutěž. „Ta původní byla již hodně dávno. Náměstí se ale stejně opravit nemohlo, protože se čekalo, než se dokončí stavba podzemních kolektorů," zmínil bývalý náměstek primátora.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/z-parkoviste-reprezentativni-misto-z-dominikanskeho-namesti-maji-zmizet-auta-20161212.html


Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/z-parkoviste-reprezentativni-misto-z-dominikanskeho-namesti-maji-zmizet-auta-20161212.html

Aktuality