Popularizace bezpečného odstupu při předjíždění cyklisty

20. 12. 2016

Už jste to také zažili? Stalo se vám, že jste byl v roli cyklisty málem trefen či nasán předjíždějícím šílencem, který se okolo kmitnul ve vzdálenosti několika centimetrů? Zatím málo děláme pro popularizaci bezpečného odstupu při předjíždění cyklisty. Nejčastěji se v různých objevených zahraničních pramenech setkáváme s informací, že minimální odstup je 1,5 metru. Holanďané mají dokonce vzorec, že do rychlosti 50 km/h je minimem 1,5 metru a za každý kilometr navíc pak připočítat snad 2 centimetry navíc (a má to být i směrodatné pro soudní jednání).

V tomto kontextu dnes zveřejňujeme odkaz na akouský článek (https://www.radlobby.at/blog/5000-ps-fuer-zu-wenig-ueberholabstand), který rovněž uvádí zajímavé informace (nejen z Rakouska), například:

  • Britové zvažují  nahradit stávající ustanovení "plenty of room" konkrétní hodnotou bezpečného odstupu s předpokládanou pokutou za nedodržení až 5000 liber (!)
  • Ve Francii je již od roku 1958 stanoven minimální odstup 1 metr v obci a 1,5 metru mimo obec (to by mi přišlo vcelku rozumné i pro dnešní české poměry, aspoň pro začátek)
  • Portugalsko v roce 2014 zavedlo minimální odstup 1,5 metru


Chování řidičů v Česku je v tomto ohledu dost katastrofální, nejen nedodržení minimálních odstupů, ale prakticky všeobecná ignorance zákonné povinnosti při předjíždění cyklisty dát znamení o změně směru (jde přece o účinné upozornění těch vzadu, že předjíždím cyklistu, neb pro "ty vzadu" je zatím cyklista zakryt!.
Aktuality