Děti v norském Oslu používají aplikaci k vyhledávání dopravních problémů

28. 02. 2017

V norském Oslu vytvořili mobilní aplikaci, která z dětí udělá "tajné agenty" a slouží jako motivační nástroj – dětem jedou do školy na kole nebo jdou pěšky a cestou zaznamenávají dopravní problémy.

Prostřednictvím aplikace Tajný agent mohou děti jako špioni informovat o nebezpečných křižovatkách, poničených chodnících, přerostlé zeleni, poškozených pouličních lampách nebo nesprávně zaparkovaných autech.

Aplikace, která prostřednictvím GPS přímo informuje představitele města o problémech, které na ulicích vidí děti, se stala úspěšným fenoménem a úřady plánují ji rozšířit po celém Norsku.

"Cílem je vytvořit dostatečně bezpečné a důvěryhodné prostředí, které rodiče i děti bude motivovat k využití pěší či cyklistické dopravy," říká Vibeke Fredrikke Rørholtová, která je hlavní tvůrkyní aplikace.

Oslo usiluje o to, aby se z jeho centra stala do roku 2019 zóna bez aut, a jedním z kroků k tomuto cíli je vyšší podíl cyklistů a chodců mezi 44 000 školáky ve městě. Toho lze ale dosáhnout jen s maximálně bezpečnými ulicemi.

Od svého spuštění v únoru 2015 se aplikace rozšířila již do 54 škol v Oslu (každá z nich má 200 až 700 žáků) a jejím prostřednictvím děti zaznamenaly více než 5790 zpráv a 2402 označených míst bez konkrétní specifikace.

Podrobné informace viz apolitical.co(link is external).

Zdroj: http://www.eltis.org/discover/news/oslo-kids-use-app-help-identify-traffic-problems-norway

 

 

 

Aktuality