Evropská komise zveřejnila šampiony udržitelné městské mobility

16. 02. 2017

Evropská komise vyhlásila jména finalistů Ceny evropského týdne mobility 2016 a 5. ročníku Ceny za plánování udržitelné městské mobility.

Finalisty pro první ocenění jsou Lisabon (Portugalsko), Malmö (Švédsko) a Skopje (Makedonie).

Skóre Lisabonu zvyšuje především to, jak město upravilo veřejný prostor pro potřeby chodců, zatímco v Malmö se zaměřili na jiný způsob udržitelné dopravy – cyklistickou. Porota rovněž ocenila systém carpoolingu ve Skopje, díky kterému mohou zdejší obyvatelé hodně ušetřit, a zároveň chránit životní prostředí.

Cílem Ceny za plánování městské mobility je ocenit orgány místní správy, které úspěšně pracují na plánování mobility a snaží se řešit odlišné potřeby osob i místních firem a současně zlepšovat kvalitu života v obci.

5. ročník ceny, zaměřený na nákladní dopravu ve městě, je o integrování pohybu zboží a služeb do plánování udržitelné městské mobility. Pozornost poroty upoutala tři města: Brusel (Belgie) udělal dojem svým inovativním systémem logistiky, Budapešť (Maďarsko) se zviditelnila úspěšnou integrací nákladní dopravy v rámci celkové strategie mobility a Stockholm (Švédsko) byl oceněn za svou strategii, jak omezit negativní dopady nákladní dopravy, a současně zachovat podporu místní ekonomiky.

Podrobné informace viz tisková zpráva.

Zdroj: http://www.eltis.org/discover/news/european-commission-reveals-sustainable-mobility-city-champions

Aktuality