Město s dobrou adresou se představilo na veletrhu Regiontour

16. 01. 2016

Na veletrhu REGIONTOUR se prezentuje nový koncept „Město s dobrou adresou“, který chce skloubit potřeby bezpečnosti, dopravy a tvorby přívětivého veřejného prostoru. Za expozicí stojí sdružení Asociace měst pro cyklisty, odborným garantem je brněnské Centrum dopravního výzkumu. Část na brněnském výstavišti zůstane, protože jeden z dodavatelů - firma ARBOEKO věnovala společnosti Veletrhy Brno pět stromů, které jsou součástí expozice.

„Jedno přísloví říká: „Kde jsou stromy, tam jsou i lidé.“ To beze zbytku platí, protože lidé se rádi potkávají ve stínu stromů. Výstaviště je prostor, kde se lidé potkávají. Proto stromy patří na výstaviště,“ vysvětluje spolumajitel společnosti ARBOEKO Stanislav Flek, proč se rozhodli věnovat stromy veletržnímu areálu. „Na výstavní ploše jsme se v rámci veletrhu REGIONTOUR pokusili vytvořit miniaturu živoucího města včetně stromů, laviček, pouliční kavárny a stojanů na kola,“ doplňuje ho Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty a dodává: „Stromy předáváme výstavišti proto, aby v něm zůstal kousek z dobrého města – města s dobrou adresou“.

S otázkou, jak zachovat města dostupná, prosperující a přitom přívětivá pro život, si dopravní odborníci lámou hlavu už řadu let. Nová značka „Město  s dobrou adresou“, která byla pokřtěna na veletrhu REGIONTOUR, spojuje téma kvalitního veřejného prostoru s dopravní dostupností – mobilitou. Snaží se najít odpověď na to, jak skloubit zájmy bezpečnosti, parkování a tvorby veřejného prostoru s preferencí chůze a jízdy na kole. V neposlední řadě řeší i otázku role veřejné dopravy v dnešní společnosti, tvorbu oddychových zón a míst pro aktivní trávení volného času. „Tématu městské mobility se věnuje obrovské množství odborných studií. Chceme o něm hovořit jednoduše a srozumitelně,“ říká Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu. Cílem nové značky je pomoci vytvořit sdružení lidí, kteří společně chtějí měnit své město v oblasti dopravy a mobility. Prvním konkrétním výstupem bude vyhlášení soutěže s názvem „Tady žiju“, jejíž výsledky budou zveřejněny na přelomu dubna a května 2016. Pro města je připraven také školicí program nazvaný Akademie městské mobility.

Fotogalerie je k dispozici zde.

Aktuality