Pro územní plánování využívejte místo průzkumů big data, říkají vědci

17. 09. 2016

Nový výzkum naznačuje, že by urbanisté mohli získat lepší informace pro rozvoj inovativní dopravní infrastruktury analyzováním velkoobjemových dat.

Výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve spolupráci s automobilkou Ford Motor Company navrhli nový počítačový systém, který využívá údaje o poloze z mobilních telefonů k odvození vzorců pro městskou mobilitu.

Po dobu šesti týdnů aplikovali systém na data obyvatel Bostonu (USA) a velmi rychle se jim podařilo sestavit určitý model vzorců městské mobility, pro jehož sestavení obvykle potřebují několik let.

Rozhodování urbanistů o budoucí infrastruktuře vychází z modelů, které představují pohyb lidí ve městech, ať už pěšky, autem nebo veřejnou dopravou. Základem modelů je obvykle průzkum o dopravním chování obyvatel města.

I rozsáhlý průzkum však pokrývá jen malé procento obyvatel, navíc jeho realizace a následná analýza výsledků zabere hodně času.

Nový systém poskytuje přesnější a aktuálnější údaje týkající se městské mobility a pomáhá rychle vyhodnotit, zda opatření, která mají vyřešit dopravní potřeby města, jsou skutečně funkční.

„Velkou výhodou našeho systému je to, že získává poznatky o povaze mobility od obrovského počtu uživatelů, aniž by bylo nutné se jich ptát na jejich dopravní volby,“ říká Marta Gonzáles, docentka civilní a environmentální techniky na MIT a vedoucí celé práce.

Zdroj: http://www.eltis.org/discover/news/use-data-not-surveys-urban-planning-say-researchers

Podrobné informace viz mit.edu(link is external).

 

Aktuality