Česká televize na ČT2 včera odvysílala dokument "Cyklisté versus auta"

14. 11. 2016

Na jaře v rámci festivalu Jeden svět, který pořádala organizace Člověk v tísni, byl i promítán film „Cars versus Bikes“. Včera pak tento film odvysílala ČT2.

Film končil větou – „toto není válka, toto je město“. Film chtěl upozornit na skutečnost, jak lidem pomalu bereme možnost jezdit na kole na krátké vzdálenosti, tedy po městě. Ano, sice vyjet mohou, ale infrastruktura je pro ně nevhodná, nebezpečná. Děti a senioři po městech už prakticky ani jezdit nemohou. Často jsou slyšet slova o svobodě, o právu na parkovací místo, ale na druhá práva se zapomíná.

Film byl také o automobilovém průmyslu. Není pochyb, že výrazným způsobem pozitivně ovlivňuje ekonomiku naší země. Jenže, jak se začíná stále častěji mluvit o řešení městské mobility, tak i automobilky přicházejí se svým návrhem - v televizi je stále častěji vidět reklama na auta, vhodná pro jízdu po městech. Důsledek? Každá rodina by měla mít minimálně dvě auta – do města a na cesty. Jistě chvályhodné, ale automobilky pak již neřeší, kde ta auta zaparkují. Zisk mají, více je nezajímá. Problém s parkováním je již přenesen na politiky a na voliče. Je ale docela možné, že bude stále méně dopravních hřišť a historická náměstí se budou měnit zpátky na parkoviště.

V příloze najdete prezentaci, která je složena z vybraných citátů z filmu.

Aktuality