Naše peněženka: hledání nového bydliště

26. 11. 2016

Prevence je vždycky lepší než léčení nemoci. Lidé by měli být informováni a vedeni k udržitelné volbě, ať už se jedná o místo bydliště nebo způsob dopravy.

Často se lidé rozhodnou pro život mimo město, aby měli méně hluku, čistější ovzduší, nižší náklady na bydlení, zahradu, více prostoru pro děti a přírodu v blízkém okolí. Jejich mobilita je tím ale poznamenána – denně dojíždějí delší trasu, jsou závislejšími na automobilu, protože jezdí na větší vzdálenosti a veřejná doprava je v těchto lokalitách mnohdy omezena. A to vše je stojí více času a energie na dovážení dětí do různých míst nebo na vlastní cesty spojené se společenskými, volnočasovými a kulturními aktivitami. Náklady za pronájem nebo vlastní dům jsou velmi viditelné, ale náklady na mobilitu a čas s ní spojený jsou často podceňovány, o tom ale realitní kanceláře a trh s bydlením nemluví. Mnichovský dopravní podnik vyvinul kalkulačku WoMo, která umožňuje odhad cestovního času a náklady na mobilitu jednotlivců, kteří si zde hledají nové bydliště.

Vlámský ministr životního prostředí pro zviditelnění skutečných nákladů “vzdáleného bydlení” nedávno navrhl, aby byly všechny domy ohodnoceny tzv. M-skórem, které ukáže, jak daleko se daný dům nachází od základních služeb a jak dobře je navázaný na veřejnou dopravu a silniční síť. V současnosti musí vlámské nemovitosti mít certifikát energetického výkonu ještě předtím, než vstoupí na realitní trh. Tato myšlenka se však setkala s bouřlivým protestem a názory, že je to “hlídací” a “byrokratické”.

Studie z německých Cách ukazuje, že lidé by velmi rádi využívali další informace o nabízených nemovitostech: většina nových obyvatel by při hledání nového domu v cizím městě uvítala jednoduchý nástroj, který by ukázal spojení veřejnou dopravou.

Aktuality