10. 10. 2018
Středa 10. října je Světovým dnem duševního zdraví. Kdo z nás si toho všiml? Kdo z nás se zajímal o pozitivním vlivu pěší a cyklistické dopravy na naše duševní a fyzické zdrav?
Jeden ze čtyř lidí se každoročně potýká s nějakým problémem, který se týká duševního zdraví. Je tedy velká pravděpodobnost, že většina z nás má s těmito problémy nějakou zkušenost, ať už osobní, nebo prostřednictvím někoho, koho známe – člen rodiny, kamarád, kolega v práci.
K dispozici máme stále víc důkazů o tom, že fyzická aktivita jako jízda na kole nebo chůze má pozitivní vliv na naše mentální i fyzické zdraví a působí jako prevence stresu a depresivních i úzkostných stavů, případně pomáhá zmírnit jejich projevy.
Fyzická aktivita dokáže podle Nadace pro duševní zdraví posílit naši mozkovou činnost, naši energii i sebevědomí, zlepšit náladu, snížit napětí a úzkost. A podle průzkumu, který zveřejnil institut Black Dog, stačí jedna hodina pohybu týdně jako pomoc při prevenci depresí.
Technologie hrají stále významnější roli v našich osobních i profesních životech – jen menšina lidí pracuje alespoň částečně manuálně, a současně trávíme před některou z obrazovek i velkou část našeho volného času.
Od 60. let 20. století naše aktivita poklesla o 20 %, a pokud budeme pokračovat v současném trendu, do roku 2030 klesne o dalších 35 %.
Chůze a jízda na kole jako součást řešení
Takže je to jasné: pro dobro naší mysli a našeho těla se musíme víc hýbat.
Podle směrnic vydaných vládou Velké Británie by měla dospělá osoba věnovat fyzické aktivitě aspoň 150 minut týdně, ale Zpráva britské nadace Heart Foundation z roku 2017 o nedostatku fyzické aktivity uvádí, že přibližně 39 %, tj. asi 20 milionů dospělých osob takový cíl nesplňuje. Jeden ze způsobů, jak zajistit, abyste měli právě tolik pohybu, kolik potřebujete, je 30 minut fyzické aktivity 5krát týdně – a to je ideální doba pro krátké vyjížďky na kole.
Hodně lidí už zjistilo, že při jízdě na kole si vyčistí hlavu a dostanou ze sebe stres, který se nashromáždil během dne.
Náš průzkum z roku 2013 mezi cyklisty na Národní cyklistické síti zjistil, že 84 % z nich se díky jízdě na kole cítí odpočatější a méně ve stresu, 78 % je šťastnějších. Tyto údaje pravděpodobně odpovídají 88 % uživatel, kterým se líbí příjemné okolí tras, po nichž chodí pěšky nebo jezdí na kole.
Tento druh pravidelného pohybu nejen přispívá k lepšímu spánku a tělesné kondici, je to i příležitost pro nová setkání, čas s přáteli či rodinou, odpočinek v přírodě nebo poznávání okolní krajiny.
Další skvělá věc na chůzi i jízdě na kole je, že když už jednou máte základní vybavení (pár bot/jízdní kolo), můžete je provozovat úplně zadarmo a jednoduše přidávat do svého zaneprázdněného života další a další minuty fyzické aktivity.
Zdravé tělo, zdravá mysl
Takže ať už jezdíte na kole nebo chodíte pěšky, ve volném čase nebo jako způsob dopravy, vždycky je to jistá cesta, jak si pojistit zdraví a pohodu.
Překlad: Asociace měst pro cyklisty.
Zdroje:
https://www.sustrans.org.uk/standing-up-for-mental-health
Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Štítky:
Aktivní mobilita (Mezioborového plánování, tag17)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.