Registr umožňuje evidovat zdarma jízdní kola a další majetek

07. 03. 2015

Počet odcizených jízdních kol každým rokem stoupá, a tak je téma jejich zabezpečení stále živé. S tím, jak roste počet kvalitních cykloparkovišť, vzrůstá také vynalézavost nenechavců. Riziko odcizení kola výrazně snižují různé způsoby značení a registrace jízdních kol. Nedávno vznikl centrální registr, který poprvé v historii umožňuje majitelům kol zdarma si nechat označit kolo a evidovat je v databázi dostupné pro městskou i státní policii.

Myšlenka označení kol pomocí čipů, čárových kódů, hologramů či mikroteček není v žádném případě nová. Už v minulosti takto v některých městech označovala kola Policie ČR nebo obecní policie. Hlavní nevýhodou těchto systémů přitom byl lokální dosah. Například v případě, že jízdní kolo bylo vyvezeno a prodáno jinde, snižovala se šance na jeho vyhledání a identifikaci prakticky k nule. Projekt forenzního identifikačního značení ale spojil všechny strany jednotnou databází www.refiz.eu, do které mají přístup jak příslušníci státní i obecní policie, majitelé evidovaných předmětů, pojišťovny.

Ministerstvo vnitra, které se v první vlně zaměřilo na evidenci jízdních kol a kompenzačních vozíků (tedy především invalidních vozíků), nevylučuje v budoucnosti další rozšíření například o prvky městského mobiliáře, jako jsou lavičky, přístřešky, vpusti a poklopy kanálů a další. Evidovat kola si dnes mohou lidé v celkem 10 městech, a to na základě dohody MV ČR s daným městem. Označení jízdního kola je nepovinné a pro uživatele bezplatné. Pro majitele to znamená pouze nutnost přijít s průkazem totožnosti a dokladem o koupi jízdního kola s číslem rámu (to je ale možné nahradit čestným prohlášením o koupi kola). Samozřejmě je třeba přivézt s sebou kolo, aby mohlo být označeno. K označení identifikačním roztokem je potřeba, aby kolo bylo suché a čisté.

Každé kolo je následně označené na několika místech tenkou vrstvou nátěru, který obsahuje kromě mikroteček také tzv. syntetickou DNA. Kombinace těchto dvou ochranných prvků vytvoří jedinečné označení, pomocí kterého je možné kolo zpětně identifikovat a navrátit majiteli. „Naše vlastní testy ukázaly, že nátěr vydrží prakticky všechno, běžným okem je neviditelný, takže je velmi nepravděpodobné, že by se někomu podařilo jej odstranit,“ říká o systému značení Jaromír Kolářík z Městské policie v Ostravě. I když samotné označení a evidence v databázi neochrání kolo před ukradením a kolo také nepomůže dohledat, jde o silný nástroj při ochraně majetku. „Důležitá je už existence nálepky, která upozorňuje na to, že kolo je evidováno policií – už to může odradit případné zloděje,“ říká o tom Jaromír Kolářík. Značení pomůže vytipovat ukradená kola a v případě nalezení identifikace urychlí nalezení původního majitele a usnadní navrácení.

Podle Tomáše Koníčka z odboru prevence kriminality MV ČR jde autorům celého projektu především o to, aby se co nejvíce snížila šance na možný prodej odcizeného jízdního kola. „Po několika kontrolách v bazarech a zastavárnách si prodejci začnou dávat pozor, aby nevzali k prodeji kolo označené syntetickou DNA. I když krádežím nezabráníme, značení alespoň snižuje hodnotu ukradeného kola, v daném místě se stane prakticky neprodejné,“ uvádí Tomáš Koníček. Autoři podle jeho slov pracují na další verzi systému, který by podporoval mobilní aplikace. Strážníci by tak mohli kontrolovat kola přímo v terénu pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. Do projektu se zapojilo u nás už deset měst (Kroměříž, Jeseník, Opava, Hlučín, Orlová, Karviná, Český Těšín, Frýdek-Místek, Příbor, Plzeň) a další avizují zájem. MV ČR vypsal i na příští rok pro zájemce grant – Program prevence kriminality 2015.

Jak říkají sami zástupci obecních policií, zájem o značení byl velký. „U nás v Opavě jsme kvůli tomu museli vypsat dokonce pořadník a objednávat si zájemce o značení na konkrétní termíny,“ vypovídá tisková mluvčí opavské policie Petra Stonišová. Hlavní výhodou značení je, že přivede řadu lidí k tomu, aby si kolo vyfotografovali a napsali si jeho výrobní číslo. „Teprve na místě často majitelé zjišťovali, kde má vyražené výrobní číslo. Také nám děkovali, že kolo dokumentujeme – často byla námi pořízená fotka vůbec první, kterou měli k dispozici pro případné další použití,“ vzpomíná Petra Stonišová.

Značení jízdních kol doplňuje škálu opatření, základem přesto zůstává správná technika parkování. Pro město to znamená instalovat dostatečné množství kvalitní cyklostojanů a také nepodceňovat osvětu, která se týká bezpečného chování samotných cyklistů. Nezamčené kolo opřené jen tak o plot nebo sloupek, se k odcizení nabízí přece jen více než kolo správně uzamčené bytelným zámkem. Evidence jízdních kol však rozhodně pomůže při vyhledání a navrácení kola nejen v ČR, ale díky mezinárodnímu propojení databází také při pokusu o jeho prodej v cizině.

 

Chcete se připojit?

Zástupci měst, která by se chtěla k evidenci kol připojit, se mohou obrátit na Ministerstvo vnitra ČR, kontaktní osobou je JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV, tel.: 974 833 217, E-mail: tomas.konicek@mvcr.cz

Další podrobnosti rád sdělí Jaromír Kolářík, strážník MP Ostrava, E-mail: jardakolarik@seznam.cz

 

Přečtěte si také:

 

 

Modul: Novinky