Co vlastně znamená koncept „Město s dobrou adresou“?

23. 04. 2015

Putovní výstava ukazuje příběh „Města s dobrou adresou“

Asociace měst pro cyklisty se chystá mnohem aktivněji spolupracovat se samosprávami nejen na vytváření vhodných podmínek pro cyklisty ve městě, ale na širších plánech takzvané městské mobility. Součástí kampaně bude také putovní výstava, která se představí pod názvem „Města s dobrou adresou“. Její cesta začne 28. dubna, v předvečer stejnojmenné konference v Olomouci.

Projekt má přispět k tomu, aby byla města příjemnější pro život jejich obyvatel. Cílem výstavy je inspirovat lidi, aby si sami řekli, co si představují pod pojmem „Města s dobrou adresou“. Definicí a srovnání, kterými se měří kvalita života, je více než dost. Ve většině případů je jejich vypovídací schopnost omezená. A konečný účet stejně nakonec vystavují občané v podobě spokojenosti nebo naopak nespokojenosti s vedením města. Je tedy logické se zeptat přímo samotných obyvatel, co pro ně znamená pojem „dobrá adresa“. Každé město přitom může být originální a potřebuje tedy svůj jedinečný recept. To je přesně koncept „Města s dobrou adresou.“ Záměr výstavy vyjadřuje nejlépe výrok německého sociologa Ulricha Becka: „Správnou cestu nemůže lidem ukazovat nestranný vědec či expert, správná cesta je výsledkem naší vlastní volby a společenské debaty.“

Výstava se skládá ze tří částí, přípravu a výrobu její větší části zprostředkovalo Velvyslanectví Dánska v ČR. Kromě dánského pohledu na architekturu a design se výstavy soustředí také na potřebu veřejné diskuse a projednávání všech otázek, které se dotknou života obyvatel.

Copenhagen Solutions, aneb pohled z Kodaně

Výstava s názvem „Copenhagen solutions“ ukazuje především základní vlastnost všech věcí v Dánsku. Pro Dány musejí být řešení především praktická, rozumná a respektující "lidský rozměr". Skládá se celkem z pěti panelů o rozměrech 200 x 250 cm, s oboustranným potiskem. Výstava se zabývá vším, co Dánové řeší v souvislosti s kvalitou života ve svém městě. Výstava je venkovní a bude k vidění na náměstích a v parcích českých měst.

V čem nás může tato část inspirovat? Spíše než kopírovat dánská řešení, můžeme nahlédnout do způsobu jejich uvažování, přemýšlet o řešeních z jiného úhlu pohledu. Možná uvidíme, že něco z toho můžeme použít také ve svém městě. Až do 22. března je výstava ke stažení zde (pracovní verze v anglickém jazyce bude přeložena do češtiny).

Good City - aneb mobilita v dánském pojetí

Druhá výstava „Good city“ (Dobré město) navazuje na první, soustředí se ale tematicky na pohyb po městě.

„V Dánsku jezdíme na kole, nejsme ale cyklisté. Žijí u nás ženy, manažeři, děti, fotbalisté nebo prodavači, kteří si občas na cestu do práce nebo za zábavou jen vezmou jízdní kolo. Nemáme ale ani problém s autem. Naše výstava není o cyklistické dopravě, ale o tom, jak se díváme na veřejný prostor.“ 

Výstava učí, že vidíme obvykle jen to, na co zaměříme svoji pozornost. Pokud vidíme jen auta a řidiče, pak i veřejný prostor počítá především s auty. Pokud chceme vidět něco jiného, pak to uvidíme. Je to jen otázka úhlu pohledu. Dánská výstava ukazuje, jak se soustředit na potřeby mobility spíš než na jednotlivé dopravní prostředky. Výstava je určena pro prezentaci v krytých prostorách a ve formě samostojných pláten formátu 82 x 200 cm bude přinášet zamyšlení nad pojmy mobilita a veřejný prostor. Až do 21. března je výstava ke stažení zde (pracovní verze v anglickém jazyce bude přeložena do češtiny).

 

Tady žiju...

Také si myslíte, že dánský přístup může fungovat jen v Dánsku, ne ale u nás? Třetí část výstavy je proto věnovaná českému prostředí. Vznikne na území českých měst a bude ukazovat, že i u nás jsou „místa s dobrou adresou“, jen o nich možná nevíme.

 

Jak s výstavami pracovat

Putovní výstava odstartuje 28. dubna na konferenci „Města s dobrou adresou “v Olomouci. Slavnostní vernisáž výstavy bude 28. dubna ve 12 hodin v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Odtud se potom vydá na svoji cestu po českých městech.

A co se stane, když výstava někoho opravdu inspirovala? Co s tím? To je jednoduché. Výstava není samoúčelná. Samospráva města má zájem o vaše podněty, myšlenky, nápady. Díky radničnímu zpravodaji vždy bude určeno kontaktní místo, na kterém se budou shromažďovat informace, se kterými město bude dále pracovat, ve spojení s veřejnou debatou.

Je potřeba si otevřeně přiznat: Práce na kultivaci veřejné debaty i prostor bude v Česku dost a dost. Stále převládá názor, že rozvoj cyklodopravy se musí stopnout, investice a další podpora MHD jsou zbytečné či že opravy chodníků nejsou na pořadu dne. A nebo už to neplatí?

 

Modul: Novinky