Zapojování veřejnosti a Město s dobrou adresou

28. 06. 2016

Co víme? Plánování udržitelné městské mobility je koncept propagovaný Evropskou komisí, který považuje zapojování občanů a stakeholderů do přípravy SUMP za jeden z klíčových elementů.

Co taky víme? Zapojování komunit do procesu plánování je základní povinností místních autorit a zlepšuje proces rozhodování, je také stanoven evropskými direktivami a mezinárodními konvencemi. Zejména plánování dopravy a dopravní opatření jsou pro obyvatele měst kontroverzními tématy.

Co taky víme? Teoretické informace o zapojení veřejnostijsou k dispozici, ale v praxi tento prvek moc nenfunguje. Pokud se má veřejnost angažovat, potřebuje mít k dispozici relevantní informace a je třeba ji seznamovat průběžně s moderními principy plánování a tím předcházet budoucím problémům. Součástí strategického plánu tak musí být i tzv. Participační / komunikační strategie. I na tohoto tématu se dotkla konference Město s dobrou adresou (Ledeč nad Sázavou, 19.-21.4.2016).

I proto byl přeložen dokument z evropského projektu CH4LLENGE, který nese jednoduchý název - PARTICIPATION. Bude tato teorie převedeNa v ćesku do praxe? Doufejme, že ano.

Citace z dokumentu:

"Principem Plánů udržitelné městské mobility (SUMP) je zapojování veřejnosti do procesu plánování od samého počátku a ne až ve chvíli, kdy jsou plány připraveny a je možné uplatnit pouze dílčí změny. Proto je pro veřejné autority nezbytné, aby otevřely tuto vysoce specializovanou a komplexní oblast debatě a přijaly zapojování veřejnosti jako součást plánovacího procesu

Tento koncept je velmi zajímavý, protože způsoby zapojování stakeholderů se v různých částech Evropy liší. Zejména země nových členských států EU mají spíše zkušenosti s informováním o výsledcích, než s opravdovým zapojováním veřejnosti do procesu rozhodování. V mnoha zemích, především ve městech starých členských států EU, už existují politiky a mandatorní procesy popisující způsoby zapojování veřejnosti do přípravy velkých staveb.  Existuje také mnoho příkladů, kdy díky zapojování veřejnosti vzniklo diskusní fórum, které umožnilo vyjádřit mnohdy konfliktní názory, které však mohou vést k užitečným změnám a úspěšným výsledkům projektů.

Důležité jsou otázky jak a do jaké míry zapojovat veřejnost v kontextu udržitelného rozvoje města, který od celé společnosti vyžaduje účast v dlouhodobém procesu rozhodování, v rámci něhož musí být nalezena rovnováha mezi různými zájmy a ekologickými, ekonomickými a sociálními otázkami. V rámci projektu CH4LLENGE bylo dotazováno 31 měst  na zkušenosti se zapojováním  občanů do procesu plánování mobility ve městě. Z výsledků vyplývá, že zapojování občanů a stakeholderů probíhá ve většině měst, nicméně způsob a míra se velmi liší.

V rámci projektu CH4LLENGE jsou připravovány strategie a návrhy použití vhodných komunikačních nástrojů, které by podpořily proces zapojování občanů do plánování dopravy ve městech. Města zapojená do projektu, budou tyto návrhy (např. jak připravit proces zapojování občanů, jak identifikovat klíčové stakeholdery, který z interaktivních formátů použít v rozdílných fázích přípravy plánu, atd.) testovat v rámci tzv. pilotních projektů.

Všechna města zapojená do projektu CH4LLENGE, stejně tak jako ostatní města, která se o problematiku zapojování občanů zajímají, jsou zvána k účasti na online výukových kurzech."

Ke stažení

Participace.pdf (603 kB)
Modul: Novinky