Seriál o chytré cyklodopravě: Co kdyby ti tvoje kolo umělo říct, že má problém?

12. 06. 2017

Přinášíme další překlad z webového portálu ECF, tentokrát na téma Seriál o chytré cyklodopravě: Co kdyby ti tvoje kolo umělo říct, že má problém?

Naše práce, kterou se snažíme podpořit roli cyklistické dopravy a cyklistického průmyslu v chytré, propojené a sdílené mobilitě, zahrnuje i spolupráci s vizionáři a předními odborníky, kteří udávají tón právě v oblasti nové mobility. Některé z nich jsme oslovili, aby se během následujících měsíců na ECF.com podělili o svoje myšlenky, názory a vize.

Joost Legtenberg je Business Developerem ve firmě AXA Bike Security, která vyrábí příslušenství pro bezpečnost a zabezpečení jízdních kol.

V současné době tady máme inteligentní města, budovy se spoustou senzorů, autobusy a tramvaje, které spolu navzájem komunikují, auta jsou stále inteligentnější (pokud teda vůbec může být auto inteligentní) – ale co jízdní kola? Jaké problémy v oblasti cyklodopravy mohou vyřešit technologie? Jakým směrem se vývoj cyklodopravy ubírá?

Když se ohlédneme zpět, budeme se smát tomu, že se kola někdy kradla

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nejezdí do práce nebo do školy na kole, je obava z krádeže. Podle údajů, které můžeme získat od příslušných úřadů po celém světě, se ročně stane „obětí“ krádeže víc než milion jízdních kol, a to už má pořádný vliv na to, zda člověk pojede na kole, či nikoliv. V důsledku tato skutečnost dokáže změnit modální podíly v dopravě. Kromě toho v současnosti značně rostou prodeje elektrokol, většinou mnohem dražších než klasická jízdní kola, proto potřebujeme opatření, která zabrání krádeži nebo alespoň lépe zajistí, že kolo získá majitel zpět.

Některé firmy se snažily problém vyřešit vlastní cestou, žádná z nich ale nijak průkopnicky, takže v důsledku jen na silnější zámek platí větší nářadí. A zdá se, že veřejnost zloději kol moc nezajímají. Naštěstí se řešením tohoto problému zabývají i někteří chytří lidé a je velmi zajímavé sledovat směřování jejich inovací. Díky technologiím jsme nyní schopni dát fyzické realitě, kterou denně zažíváme, nový virtuální rozměr. Nazýváme to neviditelnou infrastrukturou. A i když nemůžeme zlodějům zabránit v tom, aby přeřezali nebo jinak poškodili zámek, můžeme zajistit, aby na kole daleko nedojeli.

Vědomá kola

Společnost AXA Bike Security společně s firmou Conneqtech vyvinula Connect module, který prostřednictvím chytrého telefonu propojuje jízdní kolo s majitelem a umožňuje tak plně využít schopnosti těchto mobilních počítačů, které neustále nosíme při sobě. Mimo jiné umí nastavit jakýsi virtuální plot, a jakmile se kolo dostane za tento plot, telefon majitele upozorní. A pokud někdo kolo skutečně ukradne, přijde další upozornění v případě, že se kolo pohybuje rychlostí větší než 50 km/h (tzn. někdo ho pravděpodobně přepravuje v autě). GPS pak policii pomůže kolo lokalizovat a najít. Ale tohle je pouze ten první krok.

Jedním z klíčových prvků, díky kterému se lidstvo rozšířilo a úspěšně prosperuje na celé planetě, je komunikace. Schopnost vysílat a přijímat informace, abychom mohli dělat informovaná rozhodnutí a koordinovat naše aktivity, je základem pro další rozvoj. Jízdní kola, která shromažďují data z okolí a vyměňují je s vozidly na silnici, s infrastrukturou, s chytrými telefony, otevírají cestu pro další produkty a služby.

Tento způsob propojení býval synonymem pro budoucnost, ale to už neplatí.

Klíčové slovo je: propojenost

Prostřednictvím aplikace AXA lze vizualizovat veškeré poznatky o stavu kola i chování cyklisty: počínaje základními jako počet ujetých kilometrů a spálených kalorií až po (pro společnost) zajímavější informace, jako je množství emisí CO2, které cyklista díky jízdě na kole nevyloučil do ovzduší. Pokud tyto údaje sdílíme na sociálních sítích, mohou zvýšit zájem o cyklodopravu a snad i povědomí o tom, jaké přínosy má pro život jednotlivce i společnosti.

Díky funkci Péče o rodinu můžete dokonce vidět polohu jízdních kol všech členů rodiny a rodiče dostanou zprávu, když dítě na kole dojede bezpečně do školy.

Jakmile je jízdní kolo vybaveno počítačem a čipem, možnosti propojení, komunikace a plánování tras jsou prostě nekonečné, protože je vždy možnost aktualizovat firmware a software.

Profitovat budou i výrobce kol, kteří mohou monitorovat, jak jejich kolo funguje, jak ho majitel používá a kdy už třeba potřebuje zkontrolovat – a zůstávají v kontaktu se zákazníkem. Počítače AXA pro výrobce obsahují např. informace o vzdálenosti, kterou ujedou jednotlivá kola, výkonu a úrovni baterie, teplotě atd. Pomocí aplikace lze snadno odeslat zprávu, že je nutná údržba kola nebo výměna pneumatik. Pokud výrobce provede analýzu shromážděných dat, jeho budoucí rozhodnutí a investice budou vycházet z reálných údajů.

Jak to funguje:

GPS signál

Modul na jízdním kole přijme přes satelit signál GPS

GPRS připojení

Modul připojí kolo k internetu kola přes GPRS.

Internetový server

Modul vyšle informace o lokaci na internetový server, který shromažďuje data.

Aplikace AXA Connect

Uživatel může v aplikaci AXA Connect mimo jiné vidět, kde se kolo nachází

Tohle je současnost – a co budoucnost?

Další vývoj těchto technologií je v plném proudu. Brzy bude možné nabízet pojištění kola a nové služby prostřednictvím jednoho hardwaru. Pro zákazníky to bude pohodlnější a pro výrobce to znamená další příjmy. S těmito prvky pak bude každá snaha o kvalitnější kola a zážitky s nimi něčím, co je postaveno na kvantitativních důkazech, stejně jako poradenství a nabídka služeb v této oblasti.

Zdroj: https://ecf.com/news-and-events/news/smarter-cycling-series-what-if-your-bicycle-could-tell-you-when-it-trouble

Autor Niccolò Panozzo

Zveřejněno v originále - 24. 4. 2017

Modul: Novinky