Jak to vypadá s podporou cyklodopravy na Slovensku?

01. 11. 2018

Včera skončíl už desátý ročník slovenské národní cyklistické konference, která proběhla ve dnech 23.-24.9. 2018 v Banské Bystrici. O svých dojmech nám napsal její účastník, vedoucí odboru dopravy v Třebíči Aleš Kratina

Jak je na tom tedy Slovensko s podporou cyklistické dopravy? Aleš Kratina o tom píše:

Prostředí konference bylo velmi příjemné a to především z důvodu složení účastníků, mezi kterými nechyběli aktivisté, odborníci, úředníci, ale také politici. Souhrnně lze určitě konstatovat, že to, co kolegům na Slovensku chybí v oblasti legislativy a financí, to dohání nadšením a aktivitou. Mezi tématy, které mě zaujaly určitě patří praktické rozdíly mezi Českou a Slovenskou republikou, které při většině rutinních činností v našich podmínkách nevnímáme, ať už se tyto rozdíly týkají nedostatků v technických předpisech nebo financí kvůli zrušenému slovenskému fondu dopravní infrastruktury.

Velmi mě zaujal projekt slovenské Arrivy na sdílená jízdní kola v Nitře. Tato komerční aktivita dopravce, který působí v oblasti veřejných linkových spojů, je určitě velmi sympatická. Dále v rámci našeho města určitě zvážíme námět ze slovenské Trnavy, která zavádí plošné rezidenční parkování a to i na sídlištích. Součástí programu byla i zajímavá přednáška o tom, jak Bratislava zápolí s kvalitou ovzduší.

Na závěr nemohu nezmínit galavečer na kterém došlo k udělení ocenění k Evropskému týdnu mobility 2018. Národní kampaň u našich sousedů koordinuje Slovenská agentura životního prostředí (SAŽP), která spadá pod slovenské Ministerstva životného prostredia. V tomto roce se do Evropského týdne mobility celkem 54 místních samospráv, tedy o 10 % více než vloni. Taková ocenění by byla velmi přínosná i pro Českou republiku.

Z Banské Bystrice jsem odjížděl naplněn příjemnými zážitky i pozitivní energií ze setkání s příjemnými lidmi.

 

Další informace:

 

Autor: Aleš Kratina, město Třebíč

Modul: Novinky