SZÚ žádá asociaci o podporu při sběru dat, které se týkájí pohybové aktivty

30. 11. 2014

Otevřená žádost o pomoc:

Státní zdravotní ústav (SZÚ) se obrací na členy asociace v souvislosti se zahájením činnosti Národního kontaktního místa pro zdraví podporující fyzické aktivity (National Health Enhancing Physical Activity Focal Point, NHEPA FP) v České republice, které je součástí nově ustavené evropské sítě a pracuje na základě jmenování DG EAC/Sport Unit a regionální evropské úřadovny WHO.

Na setkání evropských NHEPA FP, které proběhlo v Římě 21. – 22. 10. 2014, byla pověřena MUDr. Marie Nejedlá zjištěním dostupnosti dat pro monitoring a surveillance fyzických aktivit na národní úrovni, které budou v roce 2015 na evropské úrovni validovány. Očekávaným výstupem budou evropské Guidelines, podporující zdraví prospěšnou fyzickou aktivitu napříč sektory.

Do 10. 12. 2014 prosí o vaše vyjádření, zda vaše úřady  disponují daty k uvedeným osmi indikátorům fyzické aktivity, které jsou přiloženy v příloze. Odpovědi je možné zasílat mailem na marie.nejedla@szu.cz. Pro informaci je přiložen dotazník všech 23 indikátorů, jejichž dostupnost bude ověřována později.

V případě kladné odpovědi prosím uvést další údaje: jedná se o pravidelné/jednorázové monitorování – v jakém časovém intervalu, název studie, cílová skupina, zda byly výsledky publikovány – kde/nepublikovány, kde jsou výsledky dostupné – odkaz a případně další údaje, které pokládáte za podstatné.

V souvislosti s vytvářením databáze kontaktů ve vztahu k dostupnosti dat týkajících se fyzické aktivity, prosím, uveďte kontaktní osobu, na kterou se může MUDr. Marie Nejedlá v této záležitosti obracet. (jméno, adresa pracoviště, e-mail, telefon).

V této souvislosti připomínáme:

  • V návaznosti na jeden z cílů asociace, který je zaměřen na rozvoj samostatné

    aktivní mobility, Asociace měst pro cyklisty měst spolupracuje na vytvoření akčního plánu zaměřeného na problematiku zvýšení úrovně pohybové aktivity obyvatel ČR, který je součástí Zdraví 2020 - Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí, která byla přijata usnesením Vlády ČR č. 23 dne 8. 1. 2014. Strategie je tvořenba pod vedením odborníků z UP Olomouc (Faculty of Physical Culture, Palacky University in Olomouc).
  • Jak ale bude vypadat taková strategie pohybové aktivity a jak se dotýká asociace? Přikládáme pro inspiraci novou strategii pro pohybovou aktivitu z Austrálie, která zahrnuje všechny námi projednávané oblasti. Strategický cíl 5 pak není o ničem jiném, než o podpoře pěší, cyklistické a veřejné dopravy. 
  • A proč je potřeba stále opakovat, že Česko má problém s nedostatkem pohybu a s obezitou? Neboť se stále ignorují fakta o celospolečenských ztrátách. 1) Během posledních 20 let se Česko "projedlo" mezi státy s nejobéznějším obyvatelstvem na světě. 2) Jen náklady na léčbu nemocí spojených s obezitou dosahují až 38,5 miliardy korun ročně. Naposledy vyšel k tomu článek 16.11.2014 v Hospodářských novinách - Češi tloustnou a platí za to miliardy. Stát stojí až 72 miliard korun ročně.
  • Je ale potřeba se ptát. Komu slouží prevence? Veřejnosti a společnosti jistě ano, ale týká se to i farmaceutickýchfirem, či dalších subjektů, které těží z toho, že jsou lidé nemocní?

 Další informace přináší téma 2 Cyklistické akademie - Přínosy pro život.

Modul: Novinky